Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Declaratia 094 poate fi rectificata?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Declaratia 094 poate fi rectificata?

Buna ziua, pentru numai 300 lei am intrat la impozit 3%, dar am gasit o factura emisa de mine care nu a inregistrat-o contabila mea, care este de 500 lei si atunci as depsi plafonul de 65.000 euro. Declaratia a fost deja depusa, se poate rectifica, bineinteles daca se corecteaza si 394 si 300?
Multumesc
094 Declaraţie privind cifra de afaceri în cazul persoanelor impozabile pentru care perioada fiscală este trimestrul calendaristic şi care nu au efectuat achiziţii intracomunitare de bunuri în anul precedent, nu are legatura cu cei 3%, daca depasiti, nu depuneti 010.
atunci oare 010 a fost depus gresit? ea poate fi rectificata?
Pentru modificarea vectorului fiscal se depune Declaratia 010. Faptul ca treceti de la calitatea de platitor de impozit la cea de platitor de venit, este o modificare a vectorului fiscal. Daca ati depus deja Declaratia 010 pentru trecere la 3%, iar acest lucru este neconform cu realitatea, in sensul ca va incadrati la platitor de impozit, atunci trebuie sa o redepuneti (nu exista formular rectificativ).
Acea decl 010 are termen 25.03.2012 deci nu aveati cum sa o depuneti abia au aparut modificarile legislative in acest sens.
Poate va referiti la Declaratia 101, cu termen 25.03.2013? Eu stiu ca Declaratia 010 privind modificarea vectorului se depune in termen de 30 de zile de la data producerii evenimentului.

Cod procedura fiscala:

"Art. 77 Modificări ulterioare înregistrării fiscale

(1) Modificările ulterioare ale datelor din declaraţia de înregistrare fiscală trebuie aduse la cunoştinţă organului fiscal competent din subordinea Agenţiei Naţionale de Administrare Fiscală, în termen de 30 de zile de la data producerii acestora, prin completarea şi depunerea declaraţiei de menţiuni."

Declaratia 010 este declaratia de mentiuni.
Mirela Durnea - Expert contabil, Contabil