Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... injumatatire pedepsa
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

injumatatire pedepsa

daca incadrarea este asta art. 329 alin. 1 şi 2, teza finală Cod penal, raportat la art. 65 alin. 1 şi 2 si În baza art. 12 alin. 1, raportat la art. 2 pct. 2 lit. c din Legea nr. 678/2001, cu aplicarea art. 3201 Cod procedură penală, acuma este in apel putem aplica legea 678/2002 art 19? se aplica numai cind persoana din denunt este arestata sau e suficient formarea dosarului?va rog e urgent
scuzati e legea 682/2002 art 19
Daca va referiti la reducerea cu jumatate a pedepsei ca urmare a denuntari altor persoane implicate in savarsirea faptei, trebuie in timpul urmaririi penale sa faceti acest lucru, pentru a se incadra fapta in acest articol. Daca deja ati fost condamnat in prima instanta, e putin probabil ca acest articol sa se mai poate retine in favoarea dvs. De putut il puteti invoca, insa depinde de atituidinea instantei daca il va retine sau nu.
dar legea e clara uitativa sila o sentinta [ link extern ]

Potrivit art. 19 din lege :
,,Persoana care are calitatea de martor, in sensul art. 2 lit. a) pct. 1 si 2, si care a comis o infractiune grava, iar inaintea sau in timpul urmaririi penale ori al judecatii denunta sau faciliteaza identificarea si tragerea la raspundere penala a altor persoane care au savarsit astfel de infractiuni beneficiaza de reducerea la jumatate a limitelor pedepsei prevazute de lege. "

Instantele interpreteaza ca numai daca persoana a fost trimisa in judecata si condamnata se aplica aceasta reducere de pedeapsa.
In speta expusa de dvs. nu rezulta clar acest aspect de fapt sau nu am remarcat eu acest lucru.

Daca sunt intrunite conditiile prevazute de art. 19 din lege pedeapsa se va reduce.
De regula asa se intampla.

Cat priveste faptul ca denuntul s-a facut pana la judecarea apelului in speta dvs. nu ar constitui o problema daca se respecta dispozitiile prevazute de art. 19 din lege.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
pai persoana la care faceti referire este martor in alt dosar unde a denuntat pe altii ?
daca da atunci sunt sanse daca nu .......nu.