Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Demisia in cazul Art 81 alin 6 Codul muncii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Demisia in cazul Art 81 alin 6 Codul muncii

Art. 81. [definitia legala, procedura si efectele demisiei]
(6) In situatia in care in perioada de preaviz contractul individual de munca este suspendat, termenul de preaviz va fi suspendat corespunzator.

Faptul ca sunt in ccc si am contractul suspendat inseamna ca si preavizul este suspendat in cazul demisiei???
Trebuie trimisa demisia inaintea inceperii serviciului?
Ce sa inteleg mai exact din aceasta?
In ce cazuri se aplica si cum mai exact?

Dar in cazul art 55 lit b CM cu acordul partilor, se sta sau nu in preaviz?
Mentionez ca vreau sa-mi dau demisia cand termin CCC, fara sa stau in preaviz.

Va rog sa ma ajutati cu cateva raspunsuri

Faceti cerere de reluare a activitatii, iar apoi depuneti la registratura societatii cerere de incetare a contractului de munca cu acordul partilor, cu o data convenita de catre dumneavoastra si angajator!
Nu puteti demisiona atata vreme cat raporturile de munca dintre dumneavoastra si angajator sunt suspendate!
Efectuarea preavizului ramane la latitudinea angajatorului, cu exceptia cazului cand acesta nu si-a respectat obligatiile asumate prin c.i.m, caz in care puteti demisiona fara preaviz.
Incetarea c.i.m cu acordul partilor nu presupune efectuarea unui preaviz, insa trebuie sa aveti acceptul angajatorului pentru incetarea c.i.m.
D-le Peruschi, cererea o s-o trimit prin posta, insa pt demisie din pacate societatea nu are o registratura. Toate actele... demisii,contracte..etc le faceam eu (acum alta fata cred) le semna sefa apoi erau trimise prin sofer la contabilitate.
Din pacate ei nu or sa faca cum vreau eu, mereu mi-au facut probleme si asta pt ca i-am dat in judecata pentru ca m-au concediat cand au aflat ca sunt insarcinata.

Am sperat ca -mi pot da demisia cu art 81 alin 6 ... sa inteleg ca nu se aplica in cazul meu,nu?
Multumesc pt raspuns
D-le Vindictive, practic nu si-a respectat obligatiile asumate prin c.i.m, cand m-a concediat fiind gravida, insa asta a fost acum 2 ani.... se mai poate aplica in acest caz?
Nu stiu la ce sa ma astept din partea lor ... n-am certitudinea ca o sa renunte la preaviz in favoarea mea. Poate chiar le-ar placea sa ma cheme si sa ma chinuie, ca razbunare ca am castigat procesul..
La ce fel de oameni sunt ma astept chiar la orice din partea lor:(

Si totusi la ce se refera art 81 alin 6 ca eu speram sa ma pot lega de acesta pt demisie...
Va multumesc
1. Art.81 alin.6 C.mun nu este temei de drept al incetarii raportului de munca.

2. Daca sunteti in CCC si va dati demisia, atunci preavizul va incepe sa curga de la data revenirii din CCC.

3. Daca solicitati incetarea raportului de munca in baza art.55 lit.b C.mun. , in acest caz nu se acorda preaviz.

4. Ce s-a intamplat inainte de intrarea in CCC nu se mai poate invoca acum, ca motiv de neindeplinire a obligatiilor asumate prin c.i.m.