Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... incredintare minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

incredintare minor

buna ziua .un prieten are nevoie de sfatul d-voastra.prietenul este intr-un divort si ar dori ca fetita sa locuiasca cu el avand in vedere ca a divortat de sotie ptr ca aceasta traia cu cineva.ptr ca isi neglijeaza fetita si ptr ca o bate ,el nu mai este deacord sa o incredinteze mamei.fetita are 6 ani.ce seanse are sa-i fie lui incredintata.
Intrucat mama nu-si exercita corect atributiile de crestere si educare, mai mult de atat , agreseaza fizic si psihic minorul , sigur ca acest ar putea fi incredintat tatalui.
E necesar, insa , ca actele de violenta sa fie sustinute de mijloace de proba : martori , inscrisuri (certificat medico-legal).
avand in vedere varsta fetitei se poate tine cont di de parerea ei?de ex tatal lui a surprins-o pe aceasta cu amantul,are seanse sa fie luat in considerare ca martor?
Instanta de judecata are obligatia sa audieze pe minor daca acesta a implinit varsta de 10 ani , dar exista posibilitatea audierii acestuia si inaintea implinirii acestei varste.
Infidelitatea putea fi invocata ca si motiv de divort , din punctul meu de vedere meu de vedere o relatie extraconjugala nu constiuie un impediment in vederea incredintarii minorului unuia din parinti.
Imoralitatea ar putea fi inovocata , dar si aceasta notiune este una relativa,fiind apreciata in concret dupa anumite criterii care varieaza de la persoana la persoana.
E esential ca dvs sa demonstrati cu ajutorul mijloacelor de proba ca mama are un comportament defectuos si ca e in detrimentul minorului ca acesta sa i fie incredintei ei.
Succes.
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
daca aveti probe...martori...declaratie copil....fetita poate fi usor castigata.

av. vasilescu
va multumim ptr sfaturi.