Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... desfacere contract munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

desfacere contract munca

buna ziua,
lucrez la o companie cu cim de 2 ore, cu un salar fix de 170 ron si bonusuri din comisioane..
azi am fost anuntata de unul din sefii mei ca mi s-a desfacut contractul de munca pe motiv de neprezentare la munca desi am fost pontata corespunzator..
problema e ca sunt insarcinata in 5 luni dar nu am anuntat angajatorul desi superiorul meu direct stia. intrebarea mea este : pot sa fac ceva astfel incat sa nu imi inceteze contractul de munca?
atata timp cat pe criterii de neperformanta nu ma pot da afara iar la serviciu m-am prezentat
multumesc anticipat
1. Ati instiintat in scris angajatorul ca sunteti insarcinata ?

2. Cu ce articol v-a incetat c.i.m. ?
nu am instiintat angajatorul ca sunt insarcinata, nu stiu cu ce litera mi s-a desfacut contractul de munca
Daca nu ati instiintat angajatorul ca sunteti insarcinata , atunci aceasta are posibilitatea sa va concedieze ...

Neprezentarea la munca nemotivata = absente nemotivate ..ceea ce poate duce la concedierea disciplinara a dvs , pin baza art.61 lit.a C.mun.
Cornel Vasile, Consilier juridic
multumesc... seful meu direct a spus angajatorului ca sunt insarcinata doar ca nu avea o hartie oficiala...cate absente nemotivate ar trebui sa am ca sa mi se desfaca cim?
Depinde de ce este prevazut in Reg.Intern al dvs .. ar trebui sa existe o prevedere de genul .. la x absente nemotivate se va demara cercetarea disciplinara a salariatului ...