avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 670 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... desfacere contract munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

desfacere contract munca

buna ziua,
lucrez la o companie cu cim de 2 ore, cu un salar fix de 170 ron si bonusuri din comisioane..
azi am fost anuntata de unul din sefii mei ca mi s-a desfacut contractul de munca pe motiv de neprezentare la munca desi am fost pontata corespunzator..
problema e ca sunt insarcinata in 5 luni dar nu am anuntat angajatorul desi superiorul meu direct stia. intrebarea mea este : pot sa fac ceva astfel incat sa nu imi inceteze contractul de munca?
atata timp cat pe criterii de neperformanta nu ma pot da afara iar la serviciu m-am prezentat
multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 15:35, 7 Februarie 2013
1. Ati instiintat in scris angajatorul ca sunteti insarcinata ?

2. Cu ce articol v-a incetat c.i.m. ?
nu am instiintat angajatorul ca sunt insarcinata, nu stiu cu ce litera mi s-a desfacut contractul de munca
Daca nu ati instiintat angajatorul ca sunteti insarcinata , atunci aceasta are posibilitatea sa va concedieze ...

Neprezentarea la munca nemotivata = absente nemotivate ..ceea ce poate duce la concedierea disciplinara a dvs , pin baza art.61 lit.a C.mun.
Ultima modificare: Joi, 7 Februarie 2013
Cornel Vasile, Consilier juridic
multumesc... seful meu direct a spus angajatorului ca sunt insarcinata doar ca nu avea o hartie oficiala...cate absente nemotivate ar trebui sa am ca sa mi se desfaca cim?
Depinde de ce este prevazut in Reg.Intern al dvs .. ar trebui sa existe o prevedere de genul .. la x absente nemotivate se va demara cercetarea disciplinara a salariatului ...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Nerespectare preaviz somaj ana_frincu ana_frincu Buna ziua, S-a emis catre un angajat instiintare cu privire la desfiintarea locului de munca si imposibilitatea acordarii unui alt loc de munca in cadrul ... (vezi toată discuția)
Preaviz demisie Raluca Gorun Raluca Gorun Buna ziua, Daca un angajat isi da demisia si angajatorul NU renunta la preaviz, dar angajatul nu vrea sa se mai prezinte la locul de munca in timpul ... (vezi toată discuția)
Somaj aiud98 aiud98 Am urmatoarea situatie: 1)unui angajat i-a expirat concediul de paternitate si nu doreste sa se intoarca la munca dar ar vrea sa stie daca poate lua somaj si ... (vezi toată discuția)