Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... partaj judiciar perimare
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

partaj judiciar perimare

Buna ziua ,
Va rog sa-mi " traduceti" ce inseamna : partaj judiciar perimare in care sotul meu are calitatea de parat.
Perimare inseamna cu un dosar a fost lasat in nelucrare timp de un an. Sotul dv.stra a fost chemat in calitate de parat intr.un proces de partaj, procesul a fost suspendat dintr.un motiv anume, si de la suspendare a trecut un an . Acum instanta va constata intervenita perimarea si va inchide dosarul.
Multumesc mult pentru promtitudinea raspunsului.
Va mai deranjez cu o intrebare. Sotul meu trebuie sa se mai prezinte la proces sau dosarul se inchide de la sine.
Se va dispune perimarea si in lipsa sotului dvs., instanta a procedat conform legii, instiintand partile printr-o citatie.