Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Care sunt pasi facuti de o firma ca sa isi declare ...
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Care sunt pasi facuti de o firma ca sa isi declare insolventa

Buna dimineata,

Care sunt pasii pe care trebuie sa ii faca o firma pentru a-si declara insolventa?
Se poate cere in aceiasi zi insolventa si falimentul?

Ma intereseaza care sunt pasii obligatorii de urmat? Trebuie o hotarare judecatoreasca pentru insolventa, cat dureaza? Firma trebuie sa anunte intentia de a intra in insolventa inainte, pot verifica intentia? Unde?

Multumesc anticipat.
Monica Isaicu
Insolventa este acea stare a patrimoniului debitorului care se caracterizeaza prin insuficienta fondurilor
banesti disponibile pentru plata datoriilor certe, lichide si exigibile:
a) insolvența este prezumată ca fiind vădită atunci când debitorul, după 90 de zile de la scadenţă, nu a
platit datoria sa faţă de creditor; prezumția este relativă;
b) insolventa este iminenta atunci când se dovedeste ca debitorul nu va putea plati la scadenta datoriile
exigibile angajate, cu fondurile banesti disponibile la data scadentei;

Art. 27. - (1) Debitorul aflat în stare de insolventa este obligat sa adreseze tribunalului o cerere pentru a fi
supus dispozitiilor prezentei legi, în termen de maximum 30 de zile de la aparitia starii de insolventa.
Cererea debitorului trebuie sa fie însotita de urmatoarele acte:
a) bilantul certificat de catre administrator si cenzor/auditor, balanta de verificare pentru luna precedenta
datei înregistrarii cererii de deschidere a procedurii;
b) o lista completa a tuturor bunurilor debitorului, incluzând toate conturile si bancile prin care debitorul
îsi ruleaza fondurile; pentru bunurile grevate se vor mentiona datele din registrele de publicitate;
c) o lista a numelor si a adreselor creditorilor, oricum ar fi creantele acestora: certe sau sub conditie,
lichide ori nelichide, scadente sau nescadente, necontestate ori contestate, aratându-se suma, cauza si
drepturile de preferinta;
d) o lista cuprinzând platile si transferurile patrimoniale efectuate de debitor în cele 120 de zile anterioare
înregistrarii cererii introductive;
e) o lista a activitatilor curente pe care intentioneaza sa le desfasoare în perioada de observatie;
f) contul de profit si pierdere pe anul anterior depunerii cererii;
g) o lista a membrilor grupului de interes economic sau, dupa caz, a asociatilor cu raspundere nelimitata,
pentru societatile în nume colectiv si cele în comandita;
h) o declaratie prin care debitorul îsi arata intentia de intrare în procedura simplificata sau de reorganizare,
conform unui plan, prin restructurarea activitatii ori prin lichidarea, în tot sau în parte, a averii, în vederea
stingerii datoriilor sale; daca aceasta declaratie nu va fi depusa pâna la expirarea termenului stabilit la alin.
(2), se prezuma ca debitorul este de acord cu initierea procedurii simplificate;
i) o descriere sumara a modalitatilor pe care le are în vedere pentru reorganizarea activitatii;
j) o declaratie pe propria raspundere, autentificata la notar ori certificata de un avocat, sau un certificat de
la registrul societatilor agricole ori, dupa caz, oficiul registrului comertului în a carui raza teritoriala se afla
domiciliul profesional/sediul social, din care sa rezulte daca a mai fost supus procedurii prevazute de
prezenta lege într-un interval de 5 ani anterior formularii cererii introductive;
k) o declaratie pe propria raspundere autentificata de notar sau certificata de avocat, din care sa rezulte ca
nu a fost condamnat definitiv pentru fals ori pentru infractiuni prevazute în Legea concurentei nr. 21/1996 si
ca administratorii, directorii si/sau asociatii nu au fost condamnati definitiv pentru bancruta frauduloasa,
gestiune frauduloasa, abuz de încredere, înselaciune, delapidare, marturie mincinoasa, infractiuni de fals ori
infractiuni prevazute în Legea nr. 21/1996, în ultimii 5 ani anteriori deschiderii procedurii;
l) un certificat de admitere la tranzactionare pe o piata reglementata a valorilor mobiliare sau a altor

Legea 85/2006
Multumesc pentru raspuns.

Cat dureaza in zile/saptamani declararea insolventei de catre tribunal? De la momentul la care se depune cererea.

La ce interval de timp se face actualizarea pe Oficiului Naţional al Registrului Comerţului - [ link extern ] ?
Intrarea in insolventa se publica in Monitorul Oficial?

Multumesc anticipat.
ContSters266112, utilizator