Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii relatii privind plata somaj
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

relatii privind plata somaj

As dori sa aflu cat se plateste somajul,se iau in calcul ultimele salarii,vechimea in munca sau ce altceva?
Pot beneficia de ajutorul de somaj persoanele carora:
* le-a incetat contractul individual de munca sau contractul de munca temporara din motive neimputabile lor;
* le-au incetat raporturile de serviciu din motive neimputabile lor;
* le-a incetat mandatul pentru care au fost numiti sau alesi, daca anterior nu au fost incadrati in munca sau daca reluarea activitatii nu mai este posibila din cauza incetarii definitive a activitatii angajatorului;
* a expirat durata pentru care militarii au fost angajati pe baza de contract sau li s-a desfacut contractul din motive neimputabile lor;
* le-a incetat raportul de munca in calitate de membru cooperator, din motive neimputabile lor;
* au incheiat contract de asigurare pentru somaj si nu realizeaza venituri sau realizeaza, din activitati autorizate potrivit legii, venituri mai mici decat indemnizatia de somaj ce li s-ar fi cuvenit potrivit legii;
* au incetat activitatea ca urmare a pensionarii pentru invaliditate si care, ulterior, au redobandit capacitatea de munca si nu au reusit sa se incadreze in munca;
* le-au incetat raporturile de munca sau de serviciu din motive neimputabile lor, in perioada de suspendare a acestora, potrivit legii;
* la incetarea concediului platit pentru cresterea copilului pana la implinirea varstei de 2 ani, respectiv 3 ani, in cazul copilului cu handicap, in conditiile legii, nu a mai fost posibila reluarea activitatii din cauza incetarii definitive a activitatii angajatorului;
* reintegrarea in munca, dispusa prin hotarare judecatoreasca definitiva, nu mai este posibila la unitatile la care au fost incadrati in munca anterior din cauza incetarii definitive a activitatii sau la unitatile care au preluat patrimoniul acestora;
Beneficiaza de indemnizatie somerii care indeplinesc cumulativ urmatoarele conditii:
* au un stagiu de cotizare de minim 12 luni in ultimele 24 de luni premergatoare datei inregistrarii cererii;
* nu realizeaza venituri sau realizeaza din activitati autorizate potrivit legii, venituri mai mici decat indemnizatia de somaj;
* nu indeplinesc conditiile de pensionare, conform legii;
* sunt inregistrati la agentiile pentru ocuparea fortei de munca in a caror raza teritoriala isi au domiciliul sau, dupa caz, resedinta, daca au avut ultimul loc de munca ori au realizat venituri in acea localitate.
Indemnizatia de somaj reprezinta 75% din salariul de baza minim brut pe tara in vigoare la data stabilirii acesteia.
La acest procent se adauga pentru persoanele cu un stagiu de cotizare mai mare de 3 ani, o suma calculata prin aplicarea asupra mediei salariului brut de baza lunar pe ultimele 12 luni a unei cote procentuale diferentiate. Sumele diferentiate se aplica astfel:
- 3% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel putin 3 ani;
- 5% pentru un stagiu de cotizare de cel putin 5 ani;
- 7% pentru cel putin 10 ani;
- 10% pentru cel putin 20 de ani.

Indemnizatia de somaj se acorda somerilor pe perioade stabilite diferentiat in functie de stagiul de cotizare:
- 6 luni pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel putin un an;
- 9 luni pentru cel putin 5 ani;
- 12 luni pentru un stagiu mai mare de 10 ani.