Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie invaliditate gr.I - indemnizatie pentru ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie invaliditate gr.I - indemnizatie pentru insotitor

Buna ziua, soacra mea a primit decizia privind acordarea pensiei de invaliditate gradul I cu insotitor, in care se stabilesc urmatoarele drepturi: - o pensie de asigurari sociale de 552 lei si indemnizatia pentru insotitor 587 lei , total drepturi 1139 , si data de la care intra in vigoare .
Intrebarea mea este: trebuie sa se faca dovada unui insotitor sau acesti bani vor veni toti pe cuponul de pensie fara alte acte?
Multumesc frumos
Nu trebuie sa faca dovada unui insotitor, ei vor veni odata cu cuponul de pensie.
Atentie insa sa nu mai ridice si de la primarie o indemnizatie de insotitor pt ca la finele anului se face intersectia de baze si nu are voie sa o ridice din 2 locuri si va trebui sa dea banii inapoi!