avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 210 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... cum poate fi apartamentul achizitionat de la un ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

cum poate fi apartamentul achizitionat de la un dezvoltator imobiliar in insolventa ,prin contract de vanzare cumparare ,. liber de sarcini??

buna ziua,
Sunt un proprietar din Bacau care a achizitionat un imobil , apartament cu 2 camere intr-un bloc a unui dezvoltator imobiliar din Bacau printr un precontract efectuat la birou notarial Z. E., Bacau , in data 18.09.2009, in care ma obligam sa cumpar un apartament liber de sarcini de la Sc R....t(reprezentata prin N. C. M. -administrator si C. L., in calitate de mandatar al administratorului C. I. C. ).Pretul vanzarii a fost de 72500 eur plus tva ul in vigoare la data semnarii actului final.Am achitata 30000 eur vanzatorului in ziua efectuarii antecontractului , urmand ca sa achit diferenta de 42500 eur : astfel 21250 eur scadente la data de 30 .12.2010, respectiv21250 eur la 30.06.2011.Mentionez ca Sc R.Sa prin administratorii sai , declara in acest antecontract LA PUNCTUL 3.1.5.,CA SE OBLIGA CA PANA LA DATA INCHEIERII CONTRACTULUI DEFINITIV SA NU CONSTITUIE IPOTECI SI ALTE SARCINI ASUPRA IMOBILULUI SAU SA-L AFECTEZE DE DREPTURI DE CREANTA SAU RETENTII.
Mentionez ca notara Z.E. nu m-a informat , nu a notat in antecontract de existenta nici unei ipoteci asupra imobilului , nu a notat nici un cont curent in care se pot depune transele de bani conform cu antecontractul ,nu a obtinut nici un extras de informare de la OCPI Bacau in aces la efectuarea antecontractului.
Prima transa trebuia achitata conform ante contractului pana pe 30.12.2010 ,eu am depus intr un cont BRD dat de catre vanzator in data de 10.02.2011 suma de 21250 eur ,eu neavand nici o informatie de la vanzator unde pot depune banii tot acest timp, tergiversandu-ma si amanandu-ma pana la aceasta data.
Am trimis o scrisoare recomandata cu confirmare de primire vanzatorului in care eu imi exprimam intentia de a efectua contractul final de vanzare cumparare, acesta amanandu- ma si neexprimand o data certa. In data de 11 Noiembrie 2011 a intervenit un ACT ADITIONAL LA ANTECONTRACTUL DE VANZARE CUMPARARE, in care se prelungeste termenul pentru incheierea contractului de vanzare cumaparare la data de 23.12.2011.Pretul vanzarii se renegociaza la 71250 eur inclusiv tva , din care eu am achitata 51250 eur , urmand ca diferenta sa o achit la efectuarea contractului de vanzare cumaparare final STABILIT DE AMBELE PARTI.
In ACTUL ADITIONAL a fost adaugat la punctul 3 faptul ca vanzatorul se obliga sa obtina acordul de vanzare a imobilului din partea BCR BACAU si declaratia autentica de ipoteca , si sa incheie actul pana la 23 decembrie 2012.Doar in acest moment am aflat ca de fapt imobilul era ipotecat la banca , si ca creditul vanzatorului era la Bcr.Atunci de ce mi au spus sa depun banii in BRD???
La data de 22 decembrie 2011, la acelasi birou notarial s-a constituit contractul de vanzare-cumparare , renegociindu-se cu acordul ambelor parti ,la suma de 68350eur din care am achitat 51250 eur, urmand ca diferenta de pret 17100 eur sa o achit pana la data de 29 februarie 2012 NUMAI CU CONDITIA CA VANZATORUL, SA VIREZE PANA LA CEL MAI TARZIU 28 FEBRUARIE 2012 IN CONTUL DESCHIS LA BCR SUMA NECESARA PENTRU RADIEREA IPOTECILR INSCRISE ASUPRA APARTAMENTULUI., IAR IN ZIUA URMATOARE SA MI NOTIFICE ACHITAREA SUMEI , URMAND CA SA MI EXECUT OBLIGATIA DE PLATA a diferentei, 17100 eur.Notificarea a fost facuta printr o adresa de email notificata in contractUL DE VANZARE CUMPARARE LA 2.1.1.
Desi la termenul stabilit in precontract , am intentionat achitarea restului de pret, am descoperit cu surprindere ca imobilul achizitionat era ipotecat in favoarea BCR, pentru garantarea unei linii de credit de peste 2 milioane de euro , desi in precontractul de in baza caruia am achitata avansul, reprezentantuil vanzatorului declara expres ca imobilul nu este grevat de sarcini.Pentru ca mi s-a prezentata situatia reala a apartamentului de abia dupa ce achitasem avansul, desi eu am fost pregatita sa achit si restul de pret la datele stabilite in contract , ca urmare a existentei ipotecii respective , am fost de acord sa pasuiesc o luna debitorul pentru a si achita creditul garantata cu ipoteca, dar debitorul nu a reusit sa si indeplineasca obligatia de radiere a ipotecii pana la termenul convenit.
Desi eu am fost pregatita sa achit si restul de pret la datele stabilite in precontract , prelungite prin addendum nr 3434 /11.11.2011 , vanzatorul nu a reusit sa si indeplineasca obligatia de plata a creditului si implicit de radiere a ipotecilor , fapt pentru care contractul final de vanzare cumparare sus mentionat a fost semnat sub rezerva anumitor clauze contractuale , privind plata restului de pret numai in situatia in care pana la data de 28.02.2012 vanzatorul achita suma necesara radierii ipotecilor instituite in favoarea BCR.
La punctul 2.1.2 din contractul de vanzare cumparare, se notifica faptul ca eu sunt absolvita de orice diferenta de plata in cazul in care dezvoltatorul nu si indeplineste sarcina de a achita suma de bani la BCR pentru radierea ipotecii si ca" suma de 51250eur reprezinta daune interes din partea acesteia".De asemenea vanzatorul si-a asumat in deplina cunostinta de cauza , prin semnarea contractului final , posibilitatea pierderii dreptului de a primi restul de bani , respectiv restituirea avansului achitat in suma de 51250 eur , cu titlu de daune interese , in cazul in care nu si indeplinesc obligatia achitarii liniei de credit garantata cu garantiile imobiliare mentionate,pana la data de 28.02.2012.
Numai in schimbul acestor obligatii asumate de vanzator , eu , am fost de acord cu semnarea contractului final de vanzare cumparare, inclusiv aspectul preluarii ipotecilor instituie BCR, aferente imobilului achizitionat, conditie fara de care BCR NU isi dadea acordul pentru instrainarea apartamentului.
Intre timp vanzatorul ESTE IN INSOLVENTA , stabilindu se un administratorul judiciar !
Prin intermediul mandatului dat avocatului meu , care ma reprezinta , am notificat administratorului judiciar intentia de recuperare a creantei de 51250 eur , inscriindu ma la masa credala.Mentionez ca in urma declaratiei de creanta , administratorul judiciar mi-a respins cererea de inscriere la masa credala si a luat luat masura de a nu recunoaste si inscrie suma declarata motivand faptul ca "creaza un dezavantaj semnificativ atat obligational cat si financiar pentru societatea vanzatoare" si solicita anularea contractului de vanzare cumapare, fara nici un motiv intemeiat! Ba dimpotriva doreste sa anuleze printr-o actiune in instanta contractul de vanzare -cumparare facut cu acordul meu si a dezvoltatorului imobiliar.
ACUM, INTREB!!!
1. FAPTUL CA AM FOST INSELATA , ESCROCATA , FALS IN DECLARATII , INCEPAND CU CABINETUL NOTARIAL , URMAND CU DECLARATIA FALSA A ADMINISTRATORILOR DEZVOLTATORULUI IMOBILIAR (mentionati in antecontract)cu privire la faptul ca imobilul NU era liber de sarcini la data precontractului , asa cum au declarat in scris in antecontract si ca nu am fost instiintata INAINTE de acest fapt ,nu constituie infractiune ??????
Doresc cu ajutorul vostru sa gasesc o solutie rapida si utila care sa ma ajute sa am apartamentul liber de sarcini.DEASEMENI PRECIZEZ FAPTUL CA DORESC SA TRAG LA RASPUNDERE PENALA TOTI CEI IMPLICATI CARE AU DISPUS SA MA PAGUBEASCA SI SA INCERCE SA IMI PROVOACE POSIBILITATEA ANULARII CONTRACTULUI DE VANZARE CUMAPARAE , FARA UN MOTIV INTEMEIAT , EU RESPECTANDU- MI TOATE OBLIGATIILE CONTRACTUALE SI SA CER DESPAGUBIRI IN ACEST SENS TUTUROR CELOR CARE MI-AU PREJUDICIAT STAREA BUNULUI SI IMAGINEA.

2. Nu pot opri actiunea legala a administratorului judiciar, astfel incat sa nu i se permita posibilitatea de a mi anula in instanta contractul de vanzare cumparare, eu declarandu-ma nevinovata si responsabila intru totul cu toate clauzele contractuale?
Cum pot determina administratorul judiciar sa renunte la idea de a cere in instanta anularea contractului de vanzare cumparare?
3.Cum pot obtine apartamentul achizitionat prin vanzare cumparare, liber de sarcini in aceasta situatie!

ASTEPT O SOLUTIE FAVORABILA DIN PARTEA DVS SI UN AJUTOR IN ACEEA CE PRIVESTE SOLUTIONAREA PROBLEMEI MENTIONATE MAI SUS! va multumesc!
cu stima,
A.M.U
BACAU
ASTEPT RASPUNSUL DVS LA: yaryna100@yahoo.com


scrieti mai putin , Puteti depune plangere penala la politie si parchet pentrui inselaciune impotriva persoanelor care se fac vinovate de aceasta . Nu puteti impiedica administratorul judiciar sa evalueze bunurile societatii in insolventa . Puteti depune contestatie la instanta care judeca dosarul de insolventa, inscrieti-va la masa credala, angajati un avocat ..
Nu se incheie antecontract de vanzare-cumparare pe sume asa de mari, intrucat acest act nu transfera dreptul de proprietate asupra dvs. Puteti deschide in paralel o actiune impotriva promitentului vanzator prin adm.,lichidator prin care sa solicitati fie obligarea promitentului vanzator la incheierea actului de vanzare-cumparare propriu-zis , fie restituirea pretului achitat . Actiunea dvs. se va suspenda probabil pana la solutionarea procesului de insolventa insa cel putin nu veti pierde termenul de introducere a unei astfel de actiuni.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Urgent! cum pot cumpara apartament ce are 2 ipoteci? Corina_Creanga Corina_Creanga vreau sa cumpar un apartament , care are 2 ipoteci. cum trebuie sa procedez? proprietarul vrea sa facem un precontract cu suma unei ipoteci si intr-o luna ... (vezi toată discuția)
Cumpararea unui apartament cu ipoteca la easy credit o institutie nebancara barbulescum barbulescum Vreau sa va cer ajutorul in urmatoarea problema. Doresc sa cumpar un apartament iar acesta are o ipoteca la o societate comerciala. Initial am vrut sa inchei ... (vezi toată discuția)
Cumpararea unui imobil ipotecat Ioananicoleta30 Ioananicoleta30 Intentionez sa imi cumpar o locuinta insa am anumite intrebari. Locuinta pe care vreau sa o cumpar este in prezent ipotecata de catre propietar, care va urma ... (vezi toată discuția)