Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... dreptul familiei sau probleme juridice de familie
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

dreptul familiei sau probleme juridice de familie

buna seara ,eu am fost casatorit 2 ani ,dupa care dupa acesti 2 ani de casatorie am divortat pt infidelitate din partea sotiei,copii sau impartit egal ,o fata la ea una la mine..noi doi cand neam casatorit sotia sa trecut pe numele meu (BOTEZATU )......dupa divort ea nu sia schimbat buletinul,pentru ca nu a apucat deoarece a plecat in germania (cu buletinul ).ea acum are o relatie cu un baiat acolo in germania din care a rezultat un copil cu acest individ........................intrebarea este.....EA daca nu sia schimbat buletinu raminind pe numele meu de familie poate sa ma treaca pe mine pe certificatul de nastere a copilului nascut in locul tatalui?( daca acel individ nu ea recunoscut copilul)......poate sami faca ceva mie ( rau ) mentionez,imi poarta si acum numele de familie.va multumesc ,astept raspuns
Nu are importanta ca va poarta numele inca.

Ceea ce conteaza este ca in prezent casatoria este desfacuta. Trebuie ca timpul legal al conceptiei copilului sa se situeze dupa momentul ramanerii irevocabile a hotararii de divort.
deci,nu ma poateafecta cu nimik?poate sa-mi faca rau ca-mi poarta numele?