Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... SCHIMBAREA NUMELUI
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

SCHIMBAREA NUMELUI

Buna ziua,
am o cunostinta , un domn care vrea sa si schimbe numele ( mai exact cel de familie , ex: din Popescu Vasile in Ionescu Vasile).
Care ar fii pasii?
Daca se merita o asemenea schimbare, care ar fi costurile unui astfel de proces, aproximativ.
Iar apoi cum isi poate schimba si daca se poate documentele :diplome- scola generala, liceu, facultate ,masina etc.

Va multumesc anticipat.
O zi buna.
Isi poate schimba numele pe cale administrativa, daca are motive intemeiate. Nu ne putem schimba numele doar pentru ca nu ne mai place :)
Costurile nu sunt mari, insa bataia de cap care urmeaza cu schimbarea celorlalte este mult mai costisitoare - si ca bani, si ca timp.

Aveti aici detalii despre cazurile in care se aproba cererile si procedura de schimbare a numelui pe cale administrativa:
www.avocatnet.ro/content/for...