Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Poate fi modificata intampinarea?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Poate fi modificata intampinarea?

Buna ziua! poate cineva sa-mi spuna daca se mai poate modifica intampinarea. Adica dosarul a fost trimis in instanta, dar a uitat sa scrie ceva. Se cer niste despagubiri, dar nu a trecut indicele de inflatie si inca ceva. Multumesc!
In caz ca paratul are pretentii, asa cum banuiesc ,trebuie sa faca reconventionala , nu doar intampinare.
Aspectele neevidentiate in cuprinsul intampinarii vor putea fi aduse la cunostinta instantei la termenul de infatisare urmator. Daca invocati pretentii fata de reclamant, este posibil ca aceste despagubiri despre care faceti vorbire sa se materializeze intr-o cerere reconventionala si atunci situatia se schimba.....
Asa este,paratul sa formuleze pana la urmatorul termen cerere reconventionala.
daca avetoi cereri de despagurbiri trebuia sa o facei cerere reconventionala si sa timbrati la valoare...nu este o simpla completare la intampinare....