Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... cui nu i se poate intampla
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

cui nu i se poate intampla

pentru o persoana importanta pt mine care a avut un accident si nu au fost victime ,am recunoscut ca am fost eu la volan persoana in cauza bause ceva,ce mi se poate intampla daca se va afla de politie,astept raspuns.
Persoana pe care ati aparat-o dvs. gresit, va fi cercetata pentru respectivul accident, iar dvs. puteti fi acuzata pentru marturie mincinoasa si favorizarea infractorului (art. 260 si 264 Cod Penal).
Poate fi angajata raspunderea penala a dvs , pt savarsirea infractiunii de fals in declaratii.
totusi daca nu mai pot da inapoi,care ar fi pedeapsa,sunt mama unui copil minor si imi pare rau ca am ajuns in situatia asta,astept raspuns
Tinandu-se cont de pericolul social al faptei, cred ca in cel mai rau caz veti fi condamnata cu suspendare.
va multumesc pentru raspuns,dar persoana pe care am protejat-o ce i se poate intampla?