Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... vanzare cladire
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

vanzare cladire

o societate comerciala are in patrimoniu o cladire. la data de 31.12.2012 a efectuat o reevaluare.
valoare de achizitie 200.000 lei
amortizare cumulata 13.750 lei
valoare contabila la 31.12.2012 = 186.250 lei
valoare justa rezultata in urma reevaluarii = 250.000 lei

s-au efectuat urmatoarele note contabile
2812 = 212 13.750 lei
212 = 105 63.750 lei

pe data de 30 ianuarie s-a decis vanzarea cladirii cu suma de 280.000 lei
s-a inregistrat
411 = 7583 280.000 lei
6583 = 212 250.000 lei
105 = 1065 63.750 lei

intrebarile mele sunt:
-cum se impoziteaza suma aflata in contul 1065? tin cont de ea in formularul 100 sau in declaratia anuala 101?
-dupa impozitare, ce se intampla cu suma aflata in contul 1065? cum o pot utiliza?
-daca s-a vandut cladirea in ianuarie 2013, este corect ca nu am calculat amortizare pentru aceasta luna?

multumesc!
Incep cu intrebarea numarul 3:

\"Art 22. (5^1) Prin excepţie de la prevederile alin. (5), rezervele din reevaluarea mijloacelor fixe, inclusiv a terenurilor, efectuată după data de 1 ianuarie 2004, care sunt deduse la calculul profitului impozabil prin intermediul amortizării fiscale sau al cheltuielilor privind activele cedate şi/sau casate, se impozitează concomitent cu deducerea amortizării fiscale, respectiv la momentul scăderii din gestiune a acestor mijloace fixe, după caz.

Din text reiese ca rezervele din reevaluare deduse:
- prin amortizare se impoziteaza concomitent cu amortizarea
- prin cheltuieli cu active cedate (la vanzare), se impoziteaza concomitent cu scoaterea din gestiune.

Teoretic, da, trebuia calculata si dedusa cheltuiala cu amortizarea pentru luna ianuarie. Tinand cont insa de faptul ca este vorba de o singura luna, valoarea fiind, as zice, nu foarte mare, nu cred ca este nici o problema mai ales ca, din punct de vedere fiscal inregistrarea amortizarii (cel putin cu partea pentru valoarea veche), v-ar fi avantajat pe dumneavoastra. (surplusul rezultat in urma reevaluarii neinfluientand rezultatul fiscal - amortizarea diferentei, presupunea si impozitarea rezervei, cu aceeasi valoare, asa cum reiese din extrasul de mai sus)

2. În debitul contului 106 „Rezerve“ se înregistrează:
– rezervele destinate majorării capitalului, potrivit legii, inclusiv cele corespunzătoare instrumentelor de capitaluri proprii acordate angajaţilor (101);
– diferenţa dintre valoarea participaţiilor primite ca urmare a participării în natură la capitalul altor entităţi şi valoarea neamortizată a imobilizărilor corporale şi necorporale care au făcut obiectul participaţiei, transferată la venituri cu ocazia cedării participaţiilor respective (764);
– rezervele utilizate pentru acoperirea pierderilor contabile înregistrate în exerciţiile precedente, conform hotărârii adunării generale a acţionarilor/asociaţilor (117);
– decontarea capitalurilor proprii către acţionari/asociaţi, în cazul operaţiunilor de reorganizare, potrivit legii (456);
– pierderile legate de emiterea, răscumpărarea, vânzarea, cedarea cu titlu gratuit sau anularea instrumentelor de capitaluri proprii, acoperite din rezerve (149);
– ajustarea rezervei de valoare justă, urmare a diferenţelor nefavorabile rezultate din evaluarea activelor financiare disponibile pentru vânzare, în cadrul situaţiilor financiare consolidate (501);
– diferenţa nefavorabilă de schimb valutar, înregistrată la consolidare, în relaţie cu un element monetar care face parte dintr-o investiţie netă a entităţii într-o entitate străină (665).
– pierderile legate de emiterea, răscumpărarea, vânzarea, cedarea cu titlu gratuit sau anularea instrumentelor de capitaluri proprii, acoperite din rezerve (149).

Am subliniat cazurile mai uzuale de utilizare a rezervelor.

1.Deoarece vanzarea se face in ianuarie, rezerva cu reevaluarea va fi asimilata veniturilor la calculul impozitului pe profit aferent trim I 2013, cu termen 25.04.2013.
Mirela Durnea - Expert contabil, Contabil
noua amortizare lunara recalculata pentru perioada ramasa ca urmare a efectuarii reevaluarii este de 559,28 lei (250.000 / 447 luni)
amortizare lunara anterioara = 416,66 lei
surplus de amortizare = 142,62 lei

as putea inregistra:
6811 = 2812 559,28 lei

6583 = 212 249.440,72 lei
2812 = 212 559,28
si
105 = 1065 142,62 aferent surplusului de amortizare lunara
105 = 1065 63.608,52 lei aferent cedarii mijlocului fix

practic suma din conturile de cheltuieli este aceeasi (250.000 lei)

eu ma gandesc ca daca luna ianuarie nu s-a incheiat, nu se calculeaza amortizare.

va multumesc!