Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii coeficient ierarhizare
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

coeficient ierarhizare

Buna ziua, daca de la 1 feb salariu min este de 750 lei, se mai calculeaza coeficienti de ierarhizare, am un angajat cu studii superioare si vreau sa stiu cat are min de 1 feb 2013.
Coeficientii se aplica numai daca sunt prevazuti in ccm aplicabil angajatorului sau in regulamentul intern al acestuia.

Prin urmare, obligatia de majorare a salariului subzista numai in cazul celor care au salariul sub minimum prevazut de HG nr.23/2013 - 750 lei , dar nu si pentru ceilalti.

Incepand cu 01.01.2011, nu mai exista CCMN care sa oblige angajatorii la aplicarea unor coeficienti de ierarhizare in lipsa unor ccm-uri aplicabile acestora.