avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 704 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii coeficient ierarhizare
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

coeficient ierarhizare

Buna ziua, daca de la 1 feb salariu min este de 750 lei, se mai calculeaza coeficienti de ierarhizare, am un angajat cu studii superioare si vreau sa stiu cat are min de 1 feb 2013.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 14:07, 11 Februarie 2013
Coeficientii se aplica numai daca sunt prevazuti in ccm aplicabil angajatorului sau in regulamentul intern al acestuia.

Prin urmare, obligatia de majorare a salariului subzista numai in cazul celor care au salariul sub minimum prevazut de HG nr.23/2013 - 750 lei , dar nu si pentru ceilalti.

Incepand cu 01.01.2011, nu mai exista CCMN care sa oblige angajatorii la aplicarea unor coeficienti de ierarhizare in lipsa unor ccm-uri aplicabile acestora.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Salarii 1 februarie 2013 veronica23 veronica23 cum se calculeaza salariu minim de la 1 febuarie 2013 in functie de studii, erau niste coeficienti care se aplicau acum se mai aplica sau (ex pt un salariat cu ... (vezi toată discuția)
Salariu mim ec 2013 ELENA2009 ELENA2009 Buna ziua, S-a publicat ceva in legatura cu salariu mim pe ecom pt. 2013? Trebuie sa fac o angajare cu 03.01.2013 si nu stiu ce salariu sa trec. Multumesc. (vezi toată discuția)
Salariu minim de la 1 feb. 2013 denisimona denisimona Daca de la 1 februarie 2013 s-a facut salariul minim pe economie de 750 lei, eu fiind in concediu medical de la 1 februarie (cod 01) si de pe 16 februarie sunt ... (vezi toată discuția)