Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... noul cod penal
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

noul cod penal

Buna ziua tuturor.Am revenit dupa o lunga absenta si sincer raman stupefiat de faptul ca Romania nu reuseste sa definitiveze o situatie,trimisa aproape catre banal,aceea de intrare in vigoare a unor coduri esentiale,pentru o normala functionare a unei comunitati.Ce se intampla Domnilor si Doamnelor?Pentru ce sunt platiti ,,academicienii``,marile nume din domeniul dreptului,justitiei si nu in ultimul rand legislativul politic?petice,rani suturate,erori care au distrus permanent vietile unor oameni....oare aceasta este solutia?speram intr-o claritate legislativa,intr-o schimbare de mentalitate,intr-o viata sociala echitabila,ordonata si superioara vechilor oranduiri,insa semnele sunt destul de sterse.Ce se asteapta?
problema nu se pune doar din prisma capacitatii "celor de sus" de a rezolva situatia ci si din punct de vedere al normelor de aplicare si a sumelor de bani necesare.
probabil ca dupa 2014 vorbim de intrarea in vigoare.