Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Registrul Inventar
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Registrul Inventar

Buna ziua,
As dori sa ma lamureasca cineva daca si conturile de amortizari se trec in registru inventar si daca da pe ce baza se face inventarierea lor? Practic se trec toate contruile ce prezinta sold la 31.dec? Inclusiv soldurile de amortizari?
In Registru Inventar se doar soldurile conturilor.Conturile de clasa 6 si 7 nu au sold la finalul lunii/anului, ca urmare nu se trec in acest registru.:)
Da, in registrul inventar sunt inregistrate toate conturile din balanta ce prezinta sold. Conform Ordinului 3512/2008 actualizat, ar trebui sa utilizati formularul
"7.Fisa mijlocului fix | 14-2-2 | |", in care ar trebui sa se regaseasca toate informatiile referitoare la mijloacele fixe ce le aveti in gestiune, inclusiv amortizarea lunara/cumulata.
Daca acest formular nu exista fizic, ar trebui sa aveti posibilitatea vizualizarii informatiilor continute de el, intr-un raport generat de softul utilizat pentru evidenta contabila.

Presupun ca v-ati referit la amortizarea cumulata, cont 281.
Mirela Durnea - Expert contabil, Contabil
Da m-am gandit la contul 281 daca se trece in registru de inventar sau nu. Si tot ce imi apare in registrul inventar trebuie sa am si in lista de inventariere?
ContSters245954, utilizator
Ordin 3512/2008

"LISTA DE INVENTARIERE
(Cod 14-3-12) si (Cod 14-3-12/b)

1. Serveste ca:
- document pentru inventarierea bunurilor aflate în gestiunile unitatii;
- document pentru stabilirea lipsurilor si plusurilor de bunuri (imobilizari, stocuri
materiale) si a altor valori (elemente de trezorerie etc.);

- document justificativ de înregistrare în evidenta magaziilor (depozitelor) si în
contabilitate a plusurilor si minusurilor constatate;
- document pentru întocmirea registrului-inventar;
- document pentru determinarea ajustarilor pentru depreciere/pierdere de valoare;
- document centralizator al operatiunilor de inventariere."

Lista de inventariere este suport pentru inventarierea stocurilor, bunurilor sau a altor elemente care pot fi inventariate cantitativ. Nu o sa gasiti in lista de inventariere elementul "capital social", dar puteti regasi elementul "usa".
Elemente de trezorerie pot fi banii din casa, bilete la ordin, cecuri etc.

Sta partial (pentru elementele precizate) la baza intocmirii Registrului inventar.
Am inteles. Va multumesc mult!