Forum Discuţii juridice Executare silită Instiintare Executare Silita .Un mic ajutor cu un sfat ...
Discuție deschisă în Executare silită

Instiintare Executare Silita .Un mic ajutor cu un sfat daca va rog ! ?

Treaba sta in felul urmator ,cu cateva ore a venit postasul sa imi aduca o Instiintare de executare silita
In urma cu 2 ani si jumatate tatal meu a avut un abonament de telefonie ...A plecat in straintate si abonamentul a ramas neplatit in urma deconectari de la reteaua respectiva au venit maxim 3 facturi cum , ca suntem restantieri ...Eu neavand posibilitati eram in penutlimul an de liceu a ramas neplatit ...
Dupa care dupa 1 an si jumatate(mai 2012) firma care se ocupa cu recuperarea banilor ne-a trimis o instiintare cum ,ca va face demersurile sa recupereze valoarea sumei de 600ron + penalitati de inca 650ron prin evaluarea bunurilor mobile si imobile chiar si in lipsa mea .Si acum in 2013 6 februarie a venit instiintarea de executare silita cum ca, in 5 zile vine sa ridice bunurile tatalui meu. Da apartamentul este pe numele Tatalui meu insa acesta a girat apartamentul in lipsa de bani si pentru plata unor interventii chirurgicale asupra mamei care din pacate a decedat...
Intrebarea mea este : Poate sa vina sa imi sparga casa si sa-mi ia mobila? chiar daca apartamentul este normal al banci pentru ca a fost girat ..si sa nu fiu acasa?
Nu beneficiez de 1.350 ron ca sa platesc eu . Si stau in casa tatalui meu care e plecat de 2 ani si ceva in strainatate
Si amintesc ca in plicul ce l-am primit a venit si si cerere de executare silita
Deci tot in aceeasi data e si cererea de executare si instiintarea ...
Ce sa fac? Astept un raspuns care m-ar linistii daca va rog .
Multumesc
gi-jane2, moderator
Da, executorul judecatoresc cu scopul legitim de recuperare debit are autoritatea si competenta sa apeleze inclusiv la politie
Contactati executorul judecatoresc cu care sa negociati o esalonare a platii-cu acordul bancii
Inteleg...insa mai primesc vreo notificare ceva?sau vin direct peste mine ? ca astea is de la firma de recuperari creante ...ei sunt un departament de executare silita? Nu ar trebui sa primesc notificare din alta parte? si au trecut totusi 2ani si jumatate de ce doar acum cateva luni sau gandit ? :-? asta nu inteleg...multumesc de raspunsul rapidd

P.S : Adica pe cerere zice ca sa platesc pana in 18.02.2013 ca de atunci ei vor da titlul executoriu taxa de timbru pentru demararea executarii silite precum si a instituirii sechestrelor . ? Si cererea a venit direct cu instiintarea care e in 06.02.2012 si pe instiintare e aceasta data si pe cerere de executare ..pe instiintare zice ca in 5 zile vine simi ia din casa si pe cerere zice ca sa platesc pana in 18.02 deja au trecut 5 zile ..si termenul limita e 18.02
Si nu pot sa le zic sa imi dea cum au calculat ei suma asta si de unde sa ajuns la suma aceea prima data ca nu imi amintesc ???..

[incercati sa nu mai mentuinati numele societatilor in mesajele dvs, multumesc]
gi-jane2, moderator
Dupa cum am mai citit firma de recuperari are multe probleme cu multi..
Chiar nu stiu ce sa fac..penalitatile sunt mai mari ca debitul ..Sa ma duc sa le platesc ?
Instiintarea executarii silite inseamna ordinul judecatoresc???? Adica firma e tribunalul care ma executa? Ca alt plic nam mai primit...Si au trecut din cate miam amintit ..vreo 3 ani si jumatate pentru ca acum suntem in 2013 am uitat si am ramas cu 2012 :))
gi-jane2, moderator
Comunicarea executarii silite inseamna ca impotriva debitorului=tatal dvs,creditorul a desfasurat demersurile pentru recuperare debit acumulat
Dupa care dupa 1 an si jumatate(mai 2012) firma care se ocupa cu recuperarea banilor ne-a trimis o instiintare cum ,ca va face demersurile sa recupereze valoarea sumei de 600ron + penalitati de inca 650ron

vs
Si au trecut din cate miam amintit ..vreo 3 ani si jumatate pentru ca acum suntem in 2013

Daca in mai 2012 confirmati ca dupa 1 an si jumatate,pe cale de consecinta dreptul de solicitare debit nu s-a prescris

Adica dumneavoastra ce imi ziceti mai complex va rog...Eu nu am confirmat la nimeni doar aici ca sunt restant nu am semnat nimic pana azi cand ma uimit postasul si pana sa semnez astazi au trecut 3 ani si jumatate .Ei de unde stiu ca eu am confirmat lucrul acela? ca de semnat n-am semnat nimic..
Deci vreau sa stiu daca ma trezesc maine cu ei ca imi sparg usa si imi iau mobila si restu' ?!
Daca debitul poa sa fie mai mic decat penalitatile ? ...
O sa primesc alta scrisoare de la Tribunal ?? ........Multumesc..
Somatia de plata o sa imi vina de la executorul judecatoresc?

P.S :Oricum le-am trimis mail celor de la recuperari dupa ce m-am documentat strategia de salidare a unei restante
andrey-tudy, utilizator