Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Marire salariu
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Marire salariu

Pentru marire de salariu, care este termenul limita de transmitere revisal? Multumesc.
Art.4 din HG nr.500/2011:
.....
(2) Orice modificare a elementelor prevazute la art. 3 alin. (2) lit. a), c-g) se inregistreaza in registru cel tarziu in ziua lucratoare anterioara implinirii termenului de 20 de zile lucratoare prevazut la art. 17 alin. (5) din Legea nr. 53/2003, republicata. Exceptie fac situatiile in care modificarile se produc ca urmare a unei hotarari judecatoresti sau ca efect al unui act normativ cand inregistrarea in registru se face in ziua in care angajatorul se prezuma, potrivit legii, ca a luat cunostinta de continutul acestora.

Altfel spus, termenul este de 19 zile lucratoare de la data de la care se produce modiifcarea salariului.

Atentie, daca este vorba despre majorarea salariului minim brut pe economie , termenul este deja depasit .
18 zile lucratoare stiam eu [EDITAT - incalca pct. 2.8 din Regulament].
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal
Buna dimineata,

@epos

Am vizualizat profilul Dvs. si am tinut cont de faptul ca sunteti utilizator nou inregistrat pe forumul Avocatnet. Am rugamintea sa cititi Regulamentul forumului pe care il gasiti la aceasta pagina

www.avocatnet.ro/content/tag...

si sa incetati a va mai face reclama in forum prin postarea acelei adrese, pe care atat eu, cat si colegii mei v-am editat-o.

Va multumesc pentru intelegere.

Moderator
Gabriela Ionescu
epos

Nu exista niciun astfel de termen ....