avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 455 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Marire salariu
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Marire salariu

Pentru marire de salariu, care este termenul limita de transmitere revisal? Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 14:24, 12 Februarie 2013
Art.4 din HG nr.500/2011:
.....
(2) Orice modificare a elementelor prevazute la art. 3 alin. (2) lit. a), c-g) se inregistreaza in registru cel tarziu in ziua lucratoare anterioara implinirii termenului de 20 de zile lucratoare prevazut la art. 17 alin. (5) din Legea nr. 53/2003, republicata. Exceptie fac situatiile in care modificarile se produc ca urmare a unei hotarari judecatoresti sau ca efect al unui act normativ cand inregistrarea in registru se face in ziua in care angajatorul se prezuma, potrivit legii, ca a luat cunostinta de continutul acestora.

Altfel spus, termenul este de 19 zile lucratoare de la data de la care se produce modiifcarea salariului.

Atentie, daca este vorba despre majorarea salariului minim brut pe economie , termenul este deja depasit .
18 zile lucratoare stiam eu [EDITAT - incalca pct. 2.8 din Regulament].
Ultima modificare: Marți, 12 Februarie 2013
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal
Buna dimineata,

@epos

Am vizualizat profilul Dvs. si am tinut cont de faptul ca sunteti utilizator nou inregistrat pe forumul Avocatnet. Am rugamintea sa cititi Regulamentul forumului pe care il gasiti la aceasta pagina

www.avocatnet.ro/content/tag...

si sa incetati a va mai face reclama in forum prin postarea acelei adrese, pe care atat eu, cat si colegii mei v-am editat-o.

Va multumesc pentru intelegere.

Moderator
Gabriela Ionescu
epos


Nu exista niciun astfel de termen ....

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Revisal carmen.balan1967@yahoo.com carmen.balan1967@yahoo.com Care este termenul de operare in revisal a unei decizii ? (vezi toată discuția)
Marire de salariu ana_abo ana_abo Se stabileste marire de salariu incepand cu data de 10 nov.2011, in revisal se intra pe Contracte apoi pe Modificare si se da continuare pana in ecranul cu ... (vezi toată discuția)
Soft contabilitate on line Cabinet expertcontabil Dontu Irina Carmen Cabinet expertcontabil Dontu Irina Carmen Buna ziua, Imi poate recomanda cineva un soft de contabilitate on line bun si nu prea scump? Am vazut ca cei de la [EDITAT] au o oferta pentru firmele de ... (vezi toată discuția)