Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Carte funciara
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Carte funciara

Am arendat un teren intravilan( intabulat cu carte funciara,obtinut prin Partaj judiciar intre frati) unui vecin care intre timp revendica verbal o parte din teren zicand ca intre timp a gasit acte doveditoare (??).

Astfel eu am propus rezilierea contractului de arenda mai ales ca am un cumparator ,dar am facut si o notifacare arendasului la care el nu s-a prezentat la notariat eu obtinind in acest fel dreptul de al vinde unui alt cumparator .
Prin rezilierea contractului de arenda se poate considera o acceptare din partea mea ca el ar vea dreptul de proprietate la o parte din terenul meu Intabulat ?
Buna dimineata.
La intrebarea adresata de dumneavoastra, raspunsul meu este NU.