Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Marturie mincinoasa
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Marturie mincinoasa

Buna ziua.
1. Un martor prezent la doua procese cu aceleasi parti face doua declaratii complect diferite. se poate considera marturie mincinoasa? Pot depune plangere la politie pentru m,arturie mincinoasa? In ce termen de la marturie?
2. O persoana intr-o dfeclaratie la politie declara ca nu a locuit niciodata intr-un imobil dar face un proces in instanta pentru uzucapiune declarand ca de 30 ani sta acolo incercand sa castige imobilul desi in ultimii 30 de ani nici nu atrecut pe acolo. Pot sesiza instanta printr-o interventie ca aceasta minte avand dovezi in acest sens deoarece eu posed acel imobil din 1984? Multumesc.
1-2 luni
2-Depuneti intampinare la instanta de judecata la care anexati document care sa va sustina si sa va probeze varianta
De ce mai este necesara proba cu martori, in instanta, atata timp cand prezinti acte autentice? Este mai importanta marturia unei persoane care pt o bere si cativa mici isi vinde propriii parinti? Am patit-o eu care aveam acte din 1959-1970. Cu toate astea depozitia unui martor, a anulat actele mele originale, autentificate, s.a.m.d. Este normal?
Stimat forumist,

Nu cred că ar trebui discutate probleme care țin strict de teoria dreptului, cât timp dvs v-ar fi mai util un răspuns concret. Astfel, ca răspuns la întrebarea dvs, cel mai bine, din punctul meu de vedere, ar fi să aveți în vedere următoarele:

1. În procesul respectiv, dacă aveți interes, ați putea să interveniți pentru a vă apăra drepturile;

2. Față de declarațiile contradictorii, problema nu este chiar așa simplă, adică:

-a. Înțeleg că declarația de la poliție - presupun că este o declarație de martor - nu este falsă, deci acesta ar fi punctul de plecare al raționamentului;

- b. Ceva nu este clar în ceea ce ați expus, respectiv dacă este o declarație a persoanei că nu a locuit, făcută la Poliție, nu înțeleg de ce spuneți că ar fi martor într-un proces civil, în care ar dori să afirme contrariul pentru a uzucapa.

Așa cum prezentați, reiese că respectiva persoană este parte în proces, mai precis reclamant - face un proces in instanta pentru uzucapiune declarand...

Or, partea nu poate suferi sancțiuni penale în legătură cu declarațiile făcute în procesul său, fapta de mărturie mincinoasă privind exclusiv declarațiile martorului, expertului, sau interpretului, dar nu și ale părții.

3. Dacă așa stau lucrurile, interveniți, arătați declarația dată Poliției, și, pe cale de consecință, veți avea cele mai mari șanse de a dovedi neveridicitatea afirmaților făcute și de a câștiga dvs procesul.

Cu stimă.

andreigrigoriu, moderator
Multumesc de raspuns. Sunt doua cazuri separate. Detin din 1984 o casa la curte pe care am cumparat-o cu chitanta de mana ca asa se cumpara atunci. In anul 1992 am cerut in istanta perfectionarea actelor . Instanta mi-a respins procesul deoarece nici acea persoana nu avea acte pe casa. Singura posibilitate era sa atept 30 de ani si sa inaintez pentru uzucapiune. In anul 2009 apare o persoana care fiind nora unei femei ce a locuit si ea in imobil inainte de a cumpara eu si cu concursul unui notar face act de mostenire pe imobil fara a avea la baza un act de propietate a celei pe care o mosteneste. Am facut plangere la politie si de la notar au venit actele fara nici un fel de act de propietate . La politie persoana respectiva impotriva careia m-am indreptat a declarat ca nu a stat acolo si nici nu sta . Persoana respectiva face totusi un antecontract pe imobil cu o vecina, vecina chemata la politie declara de asemenea ca eu stau acolo dar ca ea a cumparat de la acea persoana. Dosarul se tot plimba de la politie la procuror si invers. Adica inca nu s-a stabilit nimic. Intre timp persoana inainteaza in instanta proces de uzucapiune pentru soacra pe care a mostenit-o chiar pentru imobilul respectiv. Deci clar ca nu exista nici un act de propietate .. si ma intreb cum un notar face un act de mostenire pe un imobil neavand la baza un act de propietate al acelui imobil. Intervin in proces si aceasta isi retrage cererea . Acum a depus o alta cerere prin care cere uzucapine pentru ea , ea care nu a locuit acolo nici macar o secunda. Din nou voi face o interventie in dosar demonstrand cu ce am ca de fapt eu stau acolo.... numai ca acum vreau sa sesizez instanta ca cele expuse in cerere de catre aceasta sunt minciuni si se bat cap in cap cu toate demersurile pe care aceasta le-a facut si inclusiv cu declaratia acesteia de la politie. Ea nu stie ca eu am aflat de proces si vreau sa astept sa vad ce demersuri face , deoarece sunt constienta ca daca instanta ii incuviinteaza proba cu martori , acesteia vor fi cei care au cumparat de la ea si acestia binenteles ca vor declara altfel decat au declarat la politie adica vor minti. Si abia atunci as vrea sa sesizez instanta si sa o rog sa se sesizez din oficiu daca se poate ca acestia sub juramant au mintit. In trebarea mea era daca rationamentul meu este bun. In dosarul de la politie m-am indreptat inclusiv impotriva notarului care a facut actul de mostenire, care de fapt este o completare caci succesiunea s-a dezbatut de mult si aceasta a mostenit doar niste gropi de veci , fara a aduce la masa succesorala si acest imobil ... normal caci acel notar fara acte nu s-a bagat si mai credca nici ei nu ia- trecut prin cap sa incerce asa ceva. De fapt in toata aceasta problema interesati sunt vecinii mei care au sustinut financiar toate aceste demersuri si care la randul lor au incercat intr-un proces sa o cheme pe persoana in judecata pentru perfectarea actelor , deci ea a vandut ceva ce nu-i apartine, proces in care am intervenit de asemenea iar judecataorea le-a respins cererea .
Doua luni de a doua marturie? Caci intre ele au trecut vre-o doi ani. Datorita si a martorului respectiv am pierdut o casa pe care a luat-o el .