Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Contributii indemnizatii Administratori
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Contributii indemnizatii Administratori

Buna ziua!
V-as fi foarte recunoscator daca mi-ati raspunde la cateva intrebari legate de Administratori:
1. Care sunt contributiile obligatorii care trebuie retinute si cele suportate de angajator in cadrul administratorilor unei intreprinderi?
2. Daca administratorii firmei sunt administratori si in cadrul altor firme, atunci contributiile vor fi retinute, respectiv suportate de pe statele ambelor firme (daca da, care anume si la care firma)?
Ma refer atat la retinerile administratorului, cat si la contributiile suportate de unitate.
Va multumesc! Sper ca intrebarea mea va gasi un raspuns.

Mircea1990, utilizator
Buna ziua,

Potrivit art.55, alineatul 2), litera j) din Codul fiscal,
regulile de impunere proprii veniturilor din salarii se aplică si indemnizaţiei administratorilor, precum şi sumei din profitul net cuvenite administratorilor societăţilor comerciale potrivit actului constitutiv sau stabilite de adunarea generală a acţionarilor;

Numai bine
Deci daca administratorii au aceasta calitate la 2 firme, contributiile se calculeaza pentru ambele indemnizatii?
Da, se vor datora pentru ambele remuneratii.
Taxe administrator: 5.5% contributia la sanatate,10.5% contrib. pensii, impozit pe venit 16%;
Taxe societate: 5.2% contrib. sanatate, 0.85% contrib. concedii si indemnizatii, 20.8% contrib. la pensii.
Nu se datoreaza contrib la somaj, fd. accidente, fond garantare ( art.296 ^ 16).