avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 482 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Alte venituri in CIC
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Alte venituri in CIC

Buna ziua,

Va rog lamuriti-ma si pe mine: se suspenda plata indemnizatiei de crestere a copilului in urmatoarele situatii:

- in timpul CIC, incasez dividende (sunt asociat unic si administrator intr-o firma)
- in timpul CIC firma mea realizeaza venituri
- in timpul CIC obtin venituri din chirii

Va multumesc mult!
Cel mai recent răspuns: andreea_adomnitei , utilizator 08:46, 20 Ianuarie 2015
Din ce spuneti dvs, ar reiesi ca se poate realiza venituri supuse impozitului pe venit si la locul de munca de unde ati intrat in CCC.
da, este aceeasi speta discutata in 16 ianuarie. Aveti poate alta opinie decat atunci, si daca da, in ce consta diferenta? mulumesc.
Nu am alta opinie, pana la aparitia Normelor, decat cea exprimata si atunci si acum.
Ma gandeam ca poate postarea mea initiala v-a facut sa intelegeti altceva. Revin cand am alte clarificari de la ANPS.
De cand au aparut modificarile la OUG 111/2010 mi-am format o parere cu privire la modul de realizare a acelor venituri in cuantum de maxim 3000 lei pe durata CCC. Am mers pe principiul Ubi lex non distinguit, nec nos distinguere debemus = Unde legea nu distinge, nici noi nu trebuie sa distingem .

Alte discuții în legătură

Salar minim 3000 ron Angie2018 Angie2018 Buna ziua, Am o nelamurire referitor la salarul minim de 3000 lei in constructii. Avem un cod caen principal care nu necesita majorarea salariilor ... (vezi toată discuția)
Incetare cim si indemnizatia de insertie Andrei Gica Andrei Gica Buna ziua. O angajata a revenit la lucru din CCC inainte de implinirea varstei de 1 an a copilului. Dupa o luna de lucru si-a dat demisia si dupa o alta luna ... (vezi toată discuția)
2250 lei Rusul Rusul Intentionez sa infiintez un mic srl neplatitor de tva,vanzari.eu ca asociat,daca ma angajez la firma mea pot beneficia de acea subventie de 2250 lei/luna timp ... (vezi toată discuția)