Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu medical in perioada de preaviz
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu medical in perioada de preaviz

Buna ziua,
Ce putem face in urmatoarea situatie: o angajata cu care s-a incheiat o incetare a contractului cu acordul partilor pana la data xx.yy.zzzz, isi ia in ultimele 3 zile concediu medical anuntat (pentru internare).Angajatorul are dreptul de a refuza sa ii plateasca angajatei concediul medical (prin nesemnarea foii medicale)?
Va multumesc anticipat.
Atat timp cat incetarea CIM se face conform dispozitiilor art.55 lit.b din Codul Muncii, la o data convenita de parti sunteti obligata sa-i platiti concediul medical pe cele trei zile
cris2279 a scris:

Buna ziua,
Ce putem face in urmatoarea situatie: o angajata cu care s-a incheiat o incetare a contractului cu acordul partilor pana la data xx.yy.zzzz, isi ia in ultimele 3 zile concediu medical anuntat (pentru internare).Angajatorul are dreptul de a refuza sa ii plateasca angajatei concediul medical (prin nesemnarea foii medicale)?
Va multumesc anticipat.

Angajatorul are la indemana refuzul justificat la plata a indemnizatiei. Exercitarea acestui drept trebuie facuta cu prudenta, intrucat abuzurile angajatorului pot atrage aplicarea unei sanctiuni contraventionale.
De asemenea, se poate solicita controlul modului de eliberare a certificatului de concediu medical. Controlul se realizeaza ca urmare a sesizarii CNAS sau a caselor teritoriale de sanatate.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Sa inteleg ca incetarea CIM ca urmare a demisiei nu permite acest lucru?
cris2279 a scris:

Sa inteleg ca incetarea CIM ca urmare a demisiei nu permite acest lucru?

In mesajul initial ati pus intrebarea : Angajatorul are dreptul de a refuza sa ii plateasca angajatei concediul medical (prin nesemnarea foii medicale)?
Da, angajatorul are posibilitatea de a refuza justificat plata concediului medical. Insa daca va face asa ceva , trebuie sa aiba in vedere ca exercitarea acestui drept trebuie facuta cu prudenta, intrucat abuzurile angajatorului pot atrage aplicarea unei sanctiuni contraventionale.
Chiar daca incetarea c.i.m. se face prin acordul partilor, demisie sau concediere, angajtorul are posibilitatea de a refuza justificat plata unui concediu medical.

Ok, va multumesc pentru clarificare.
Imi puteti spune si cum ar putea fi justificat refuzul pentru plata respectivului concediu medical? Exista vreo baza legala in acest sens?