Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... adoptie prin casatorie
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

adoptie prin casatorie

Buna tuturor!
Cazul meu este acesta;copilul meu nu a fost recunoscut de tatal natural si acesta nu plateste pensie alimentara.Eu sunt unicul parinte care figureaza in certificatul de nastere.In cazul in care eu ma casatoresc,ce optiuni sunt?
Va fi adoptat de noul tata sau poate ramine sub numele meu?
Mersi.
Nu există obligaţia pentru viitorul dvs. soţ de a vă adopta copilul, dar poate face acest lucru dacă îşi doreşte.
Copilul va putea fi adoptat de sotul dvs daca sotul vrea, daca vreti si dvs si copilul.
Va zic ca si posibilitate doar, exista varianta sa-i schimbati doar numele copilului dupa cel dobandit de dvs la casatorie, fara adoptie.
care este varianta cea mai avantajoasa(pentru mostenire,de exemplu) si cu mai putine riscuri in caz de divort?
sa accept adoptia sau sa-i dau noul nume dupa efectuarea casatoriei ?
Carui "tata"va avea dreptul sa ceara mostenire copilul meu?(in viitor).
Pentru copil ar fi avantajos să fie adoptat de soţul dvs., deoarece prin stabilirea filiaţiei faţă de acesta , copilul va fi asimilat unui copil natural şi de aici se va naşte şi dreptul legal la moştenirea părintelui adoptator.
În caz de divorţ, copilul nu va fi afectat , adopţia va rămâne un act valabil încheiat.