Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... TAXA.
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

TAXA.

Buna ziua. In anul 2011 am cumparat o masina marca OPEL 1,6 16 valve Ecotec,caravan,Euro 2,an fabricatie 1996,inmatriculata in Romania in Decembrie 2010.Va rog sa-mi spuneti in cazul in care vreau sa o vind acum,ce taxa trebuie sa platesc eu ca vinzator sau eventual cumparatorul si ce valoare are aceasta.Probabil se aplica taxa de mediu sau timbrul de mediu?Nu stiu la ce sa ma astept,poate ma ajuta cineva. Daca detineti informatia,va rog sa-mi raspundeti.

Daca cel care i-a platit taxa masinii dvs (cel care a inmatriculat-o prima data) a cerut banii inapoi pe taxa in instanta atunci cumparatorul masinii va trebui sa plateasca taxa.

Daca nu a cerut banii inapoi pe taxa care a platit-o atunci cumparatorul dvs nu va mai plati nimic.

in orice din situatii dvs ca vanzator nu veti plati nimic direct. bine, in cazul in care cumparatorul va fi nevoit sa plateasca el taxa, atunci el va oferi un pret mai mic pe masina, deci indirect tot ati fi afectat.
Unde ar trebui sa am adresez pentru ca sa aflu daca fostul vinzator si-a recuperat banii din taxa platita?Mai mult decit atit,cred ca in decembrie 2010 fostul proprietar nici nu a platit acea taxa de prima inmatriculare,legea fiind suspendata atunci.In acest caz ce face cumparatorul meu?Plateste el acea taxa?Daca fostul prop. nu si-a recuperat banii respectivi,ce pot eu sa fac pentru ca sa-l impiedic sa o mai faca?De unde aflu eu daca fostul prop si-a recuperat aceasta suma in urma unui proces? Mare timpenie cu legea asta !!!!
Gindul, utilizator
Mergeti la ANAF cu actele masinii si veti formula acolo o cerere. In cateva zile veti avea raspunsul, daca taxa a fost recuperata.

Ca fapt divers daca masina a fost adusa in tara din Germania in 2010 eu va asigur ca s-a platit taxa pentru ea. masinile aduse din afara nu au fost scutite niciodata de taxa, din 2007 incoace. Ramane doar problema sa nu fie recuperata.
Din pacate nu aveti ce face pentru a impiedica pe cel care a platit taxa sa o recupereze. Este dreptul lui, taxa a fost declarata ilegala si neconstitutionala iar cei care au platit-o au tot dreptul sa o recupereze.

cosmintt26, utilizator