avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 584 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Voi beneficia si eu de cresterea salariului minim?
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Voi beneficia si eu de cresterea salariului minim?

Sunt angajata unei primarii ca referent cultural. Incepand cu 1 ianuarie 2010 sporul de vechime (20%) s-a cumulat cu salariul de incadrare cf legeii 330/2009 si astfel salariul de incadrare a ajuns acum, dupa mariri, sa fie 877 lei. Daca scadem 20% sporul de vechime salariul de incadrare ar fi 701 lei si as beneficia si eu de marire. Dar asa cu vechimea inclusa in salariul de incadrare oare voi beneficia?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 17:48, 12 Martie 2013
Toti angajatii, inclusiv cei din sectorul bugetar trebuie sa aiba cel putin salariul minim brut, adica 750 lei. De la acest cuantum se vor aplica sporuri si alte drepturi banesti cuvenite.
si totusi nu mi s-a marit salariul :((
Care era salariul dvs la data de 01.02.2013? .. si din ce era compus?
877 lei si cuprindea salariul+20% vechime. La bugetari vechimea e inclusa in salar cf. Legii 30 din 2009 art.30.
Din calcule reiere un salariu de baza de 731 lei la care adaugat sporul de vechime de 20% se ajunge la un salariu de 877 lei.

Parerea mea este ca salariul de baza de 731 lei trebuie modificat ..si apoi adaugat sporul de vechime

Alte discuții în legătură

Salarizare tanaseadriana tanaseadriana buna seara;sunt bugetara ,in unitatate medico sociala si doresc sa aflu cum se calculeaza salariu unei infirmiere care dupa vechea lege 330/2009 abrogata, ... (vezi toată discuția)
Vechime inclusa in salariu? cameliasndlsc cameliasndlsc Buna ziua, sunt detasata de ceva timp de la o firma privata in sectorul bugetar. In contractul pe care l-am semnat cu firma privata nu sunt trecute ... (vezi toată discuția)
Stabilire salariu 2010 geanina_Prv geanina_Prv Lucrez in administratia publica locala din luna Ianuarie 2008. Nu am beneficiat de nici un spor la salariu in afara de sporului de vechime si celui de ... (vezi toată discuția)