Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Dosar pentru majorare pensie alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Dosar pentru majorare pensie alimentara

Buna ziua!

As dori sa stiu ce trebuie sa contina dosarul pe care il depun la tribunal. Eu am hotararea de divort initiala si cu cuantumul pensiei, in forma definitiva si irevocabila, si am mai facut ulterior o actiune de majorare. Acum trebuie sa depun in forma definitiva si irevocabila si sentinta a doua, cea in care am facut ulterior majorarea? Sau este de ajuns sa pun doar o copie a sentintei, fara stampile etc?
Ar fi bine sa depuneti si cea dea doua hotarare cu mentiunea definitiva si irevocabila - va costa cativa lei, si sa o anexati impreuna cu hotararea de divort, cererii de majorare a pensiei de intretinere.
si exact ce trebuie sa aduc pentru a o face definitiva si irevocabila? ca sa nu mai fac un drum in plus, ci sa ma duc deja cu taxele, timbrele etc.
Taxe de timbru de 2 lei per exemplar, timbru judiciar 0,15 lei, cerere, copie hotarare, uneori copie CI.
nu imi trebuie si copie dupa CN copil?
aveti nevoie de cerere de majorare pensie intretinere, sentinta de divort (unde s-a si stabilit initial pensia), sentinta de majorare a pensiei, taxa de timbru, si trebuie sa dovediti cererea prin aceea ca tatalui i s-au majorat veniturile, sau o sa-l oblige instanta sa depuna adeverinta cu veniturile din ultimele 6 luni.

certificatele de nastere nu va trebuie, rezulta din sentinte situatia copiilor.

mult succes!