Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Revizuire pensie grupaII
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Revizuire pensie grupaII

O persoana s-a pensionat conf. L19/2000 in sept.2010. In urma unei Hotarari judecatoresti fostul angajator trebuie sa-i elibereze o adeverinta pt. atestarea a 10 ani lucrati in grupa II .Intrebari 1. poate cere Casei de pensii recalcularea retroactiv, de la deschiderea dreptului la pensie? 2.decizia de recalculare-cu adaugarea acestui stagiu nevalorificat la timp- se va face dupa L19/2000?
Va multumesc.
1)Nu.
2)Nu.
Diferenta se va acorda incepnd cu luna viitoare.
Se aplica legea 263/2010

Art. 107

(3) Pensia poate fi recalculata prin adaugarea veniturilor si/sau a stagiilor de cotizare, prevazute de lege, nevalorificate la stabilirea acesteia.

(5) Sumele rezultate in urma aplicarii prevederilor alin. (3) si (4) se acorda incepand cu luna urmatoare celei in care a fost inregistrata solicitarea.