Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... certificat de le neuropsihiatrie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

certificat de le neuropsihiatrie

Va rog sa imi spuneti daca o persoana care are certificat de la neuropsihiatrie, are drept de semnatura in vanzarea unor bunuri.
Multumesc!
Buna seara!

Atata vreme cat o persoana majora nu este pusa sub interdictie, poate incheia orice acte binevoieste, indiferent de diagnosticele date de o institutie medicala.

Numai bine!
Cine poate sa o puna sub interdictie daca se constata ca doreste sa distruga toate bunurile mostenite?
Multumesc!
Punerea sub interdictie se dispune daca se constata printr-un examen psihiatric ca persoana in cauza nu are discernamantul necesar pentru a se ingriji de interesele sale si poate fi solicitata de orice persoana din preajma celui ce urmeaza a fi pus sub interdictie.