avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 829 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii MARIRE DE SALARII CU 01.02.2013
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

MARIRE DE SALARII CU 01.02.2013

Buna ziua
Incapand cu 01.02.2013 se mai tine cont de coeficientii de ierarhizare pt salarii la societati comerciale, se mai aplica coeficientii la minimul de 750 lei?astept raspuns urgent, multumesc.
Cel mai recent răspuns: liliana alba , utilizator 15:18, 19 Februarie 2013
Coeficientii se aplica numai daca sunt prevazuti in ccm aplicabil angajatorului sau in regulamentul intern al acestuia.
Prin urmare, obligatia de majorare a salariului subzista numai in cazul celor care au salariul sub 750 lei , nu si pentru ceilalti.

Incepand cu 01.01.2011, nu mai exista CCMN care sa oblige angajatorii la aplicarea unor coeficienti de ierarhizare in lipsa unor ccm-uri aplicabile acestora.
multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Salar minim pe economie busubianca busubianca Bună ziua, Este stabilit că de la data de 01.02.2013 , salariul minim pe economie este 750lei ? Pentru studii superioare se modifică ceva? Adică ... (vezi toată discuția)
Coeficienti de ierarhizare mirio mirio Buna ziua. Am si eu o intrebare. Lucrez intr un centru medical. De la 01 februarie 2013 cat va trebui sa fie salariul minim pentru cei cu studii superioare? ... (vezi toată discuția)
Salariul minim de la 1.02.2013 ina 64 ina 64 Buna ziua, Care este salariul minim pentru un sofer pe autoturism de la 01.02.2013, daca pana acum avea pe cartea de munca 750 lei? Contabila mi-a spus ca la ... (vezi toată discuția)