Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... demisie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

demisie

Buna seara.Sunt profesor debutant la liceu.As dori sa mi dau demisia.Intrebarea este care este procedura?cat dureaza preavizul?
perioada de preaviz conform codului muncii este de 20 de zile
Codul Muncii nu reglementeaza o astfel de perioada de preaviz ...

Art.81 C.mun.
.....
(4) Termenul de preaviz este cel convenit de parti in contractul individual de munca sau, dupa caz, cel prevazut in contractele colective de munca aplicabile si nu poate fi mai mare de 20 de zile lucratoare pentru salariatii cu functii de executie, respectiv mai mare de 45 de zile lucratoare pentru salariatii care ocupa functii de conducere.
......

1. Nu exista nicio procedura optima pentru demisie ... daca va dati demisia , atunci aceasta poate fi cu au fara preaviz.. In acest sens, notificati angajatorul ca incepand cu data de ... va dati demisia.
Angajatorul va lua act de vointa dvs unilaterala de incetare a c.i.m. si va pune rezolutia pe cererea dvs de demisie ”cu sau fara preaviz”. Regula in materia demisiei este incetarea c.i.m. dupa efectuarea unui preaviz. Insa in conditiile pevazute de Codul Muncii, salariatul poate demisiona fara preaviz.

2. Daca doriti sa nu efectuati preavizul , atunci incercati varianta incetarii c.i.m. cu acordul partilor - art.55 li.b C.mun. - situatie in care nu se acorda preaviz.

multumesc pentru raspunsuri.