Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... \\"refacerea\\" probelor
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

"refacerea" probelor

Ce inseamna "refacerea probelor" in apel?
Daca la instanta de fond s-a efectuat o expertiza tehnica, cum poate fi ea refacuta in apel? Se numeste alt expert cu aceleasi obiective?
Expertul de la instanta de fond va trebui sa raspunda la observatiile formulate de catre instanta de apel. Nu ati precizat daca dosarul a fost intors de catre instanta de apel la instanta de fond, pentru completarea probelor.
Daca raspunsurile acestui expert nu vor fi acceptate de catre instanta, este posibil sa se dispuna o contraexpertiza, care va fi incredintata unui alt expert.
Partile in proces pot cere o contraexpertiza daca raspunsurile expertului de la fond, la observatiile aparute ulterior, pot fi contestate cu documente/ argumente si acestea sunt acceptate de catre instanta de judecata.