Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Taxe salariat in strainatate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Taxe salariat in strainatate

Buna ziua,
Sunt nou pe forum si am nevoie de sfaturi.
In cazul in care ma angajez in Slovacia pe o perioada nedeterminata cu contract de munca ce se intampla cu toate taxele care le datorez (impozit, CAS etc.)? Unde le voi plati? Mentionez ca locul de munca va fi in strainatate.
Referitor la vechimea in munca, ce se intampla cu ea, merge inainte? Dar calcularea pensiei cum se va face, va tine seama de perioada lucrata in strainatate, in momentul in care revin in tara?
Multumesc.
C.i.m. cu ce angajator va fi semnat?
freeelis a scris:

C.i.m. cu ce angajator va fi semnat?

Cu o companie multinationala care are o fabrica in Slovacia.
Compania multinationala are sediul in tara sau in Slovacia ? ... intrucat sunt legislatii diferite la care se vor aplica si Directivele Europene in materie ...
freeelis a scris:

Compania multinationala are sediul in tara sau in Slovacia ? ... intrucat sunt legislatii diferite la care se vor aplica si Directivele Europene in materie ...

Compania (din domeniul Automotive) este din Italia si are fabrici in mai multe tari din Europa, intre care si in Slovacia.
Daca c.i.m. este incheiat cu societatea italiana , taxele se vor achita de catre aceasta societate potrivit legislatiei italiene ... la terminarea perioadei de activitate, dvs va trebui sa obtineti formularul E 207 „Certificat privind cariera de asigurat” ...