Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediul de odihna
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediul de odihna

buna seara ! va rog sa-mi raspundeti la urmatoarea intrebare: societatea la care lucrez face programari pt concediul de odihna...pe car nu le respecta niciodata!!!! in fiecare an trimite salariatii in concediul de odihna(obligatoriu !) astfel: :...."rog sa-mi aprobatii c.o . pe anul in curs de pe data de... pana pe data(?!) "nu se trece data pe cerere ! ........,conducerea socetatii trece data !!!!!!!!!!!!!!!in astfel de conditii,nu putem pleca niciodata in concediul de odihna cu adevarat ,putem fi sunati la orice ora sa ne prezentam la munca ca si cum ne-a expirat perioada pt care am solicitat concediul. ce putem face? Va multumesc!

1. Efectuarea concediului de odihna se realizeaza in baza unei programari colective sau individuale stabilite de angajator cu consultarea sindicatului sau, dupa caz, a reprezentantilor salariatilor, pentru programarile colective, ori cu consultarea salariatului, pentru programarile individuale. Programarea se face pana la sfarsitul anului calendaristic pentru anul urmator. - art.148 alin1 C.mun.

2. Concediul de odihnă poate fi întrerupt, la cererea salariatului, pentru motive obiective sau angajatorul poate rechema salariatul din concediul de odihnă în caz de forţă majoră sau pentru interese urgente care impun prezenţa salariatului la locul de muncă. În acest caz angajatorul are obligaţia de a suporta toate cheltuielile salariatului şi ale familiei sale, necesare în vederea revenirii la locul de muncă, precum şi eventualele prejudicii suferite de acesta ca urmare a întreruperii concediului de odihnă - art.151 C.mun.

3. Puteti depune o sesizare la ITM, in acest sens.