Forum Discuţii juridice Executare silită executare silita sau propire pe salariu ?
Discuție deschisă în Executare silită

executare silita sau propire pe salariu ?

buna ziua, am o intrebare. poate o asociatie de locatari ( nu de proprietari) sa castige in instanta si sa treaca la executarea silita pentru recuperarea restantelor ?. conform legilor in vigoare poate face acest lucru ? din moment ce eu sunt proprietar si nu chirias intr-un imobil. din cate am mai auzit, asoc.de locatari nu pot functiona ca asoc. de propietari fiindca nu au cadrul legal, juridic. iar daca totusi se ajunge la un proces castigat de asociatie, instanta poate avea in vedere si modul de recuperarea restantelor ? altul de cat cel prin executare silita ? din moment ce sunt salariat, poate invoca recuperarea prin propire pe salariu ? multumesc.
Poprirea este o forma a executarii silite, deci nu se poate popri salariul in afara cadrului executarii.