avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 738 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Trecere de la venit microintreprindere la impozit ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Trecere de la venit microintreprindere la impozit profit

Va rog frumos sa ma ajutati cu o problema. Am o societate care pana in trimestrul 2 din 2012 a platit impozit micro. Din trimestrul 3 anul 2012 a trecut la imp pe profit. La sfarsit de an am calculat impozitul pe profit si mi a iesit pierdere. Va rog sa imi spuneti cum trebuie procedat din punct de vedere contabil in aceasta situatie cu acel impozit micro platit, care acum ar trebui sa fie recuperat.
Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: airamanaderol , utilizator 15:36, 21 Februarie 2013
Ma puteti ajuta cu un raspuns va rog?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Compensare impozit pe profit cu impozit pe venit adrianabresug adrianabresug 1.o societate comerciala care a trecut de la 01.02.13 la imp ve venit 3% si are de recuperat din IP pe 2012 la inchiderea trim 1 /2013 poate face cerere de ... (vezi toată discuția)
Nelamurire declaratie 101 mi37 mi37 Daca pana in 2007 societatea a platit impozit pe venit micro. iar din 2008 este platitoare de impozit pe profit in declaratia 101(cea aferenta anului 2008) se ... (vezi toată discuția)
Recuperare impozit pe profit camicami camicami 1. Daca la finele anului 2012, prin D.101/2012 societatea inregistraza impozit pe profit de recuperat, iar de 01.febr.2013 este obligata sa treaca la ... (vezi toată discuția)