Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Contract de munca cu timp integral de munca la 2 firme
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Contract de munca cu timp integral de munca la 2 firme

Avand in vedere prevederile Legislatiei SSM care prevad ca lucratorul desemnat SSM poate fi angajat doar cu norma intreaga, intrebarea mea este urmatoarea:
-aceiasi persoana poate fi angajata la 2 firme cu 2 contracte de munca cu norma intreaga, in acelasi program de lucru(ex. dela 8-16) daca cei doi patroni sunt de acord .Cele 2 firme sunt in aceiasi locatie.
Multumesc.
Ce nu interzice legea e legal.
In acelasi program eu zic ca nu prea e corect, dar deoarece in contractele de munca cu norma intreaga nu se precizeaza intervalul orar in care lucratorul isi desfasoara activitatea ( repartizarea programului de lucru) ca in cazul contractului de munca cu timp partial unde este obligatorie aceasta precizare, se poate considera ca in perioada 8-16 este prezent la firma la care este necesar iar in urmatoarele 8 ore la cealalta firma.
1. Codul muncii spune:

Art. 35
(1) Orice salariat are dreptul de a munci la angajatori diferiti sau la acelasi angajator, in baza unor contracte individuale de munca, beneficiind de salariul corespunzator pentru fiecare dintre acestea.

(2) Fac exceptie de la prevederile alin. (1) situatiile in care prin lege sunt prevazute incompatibilitati pentru cumulul unor functii.

2. Nu se pomeneste nimic de suprapunerea unor timpi din contractele individuale de munca.

3. Parerea mea este ca atata timp cat angajatorul si salariatul platesc impozitele si contributiile legale totul este bine.