Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Raspuns CJPC la o reclamatie
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Raspuns CJPC la o reclamatie

Buna ziua,

Am scris cu ceva timp in urma despre o sesizare adresata Protectiei Consumatorilor in 2011 referitor la o usa metalica exterior pe care am cumparat-o cu piese lipsa.
Astazi, am primit un raspuns oficial, care m-a ''dat pe spate''(scuze pt. expresie, dar alta nu imi vine in minte), citez:
''Prin documentul la sediul CJPC, s-a stabilit ca in termen de 30 zile din...sa primiti contravaloarea produsului.
Avand in vedere cele prezentate este necesar sa puneti la dispozitie usa demontata pentru a primi contravaloarea urmand a comunica operatorului economic data disponibilitatii usii, in vederea primirii contravalorii."
Adica s-o demontez eu si s-o duc la magazin? Doar i-am platit ca s-o monteze cum trebuie(50 Ron) si mi-au luat si usa metalica veche?
Ce sa pun la apartament in loc pana primesc banii ca sa imi cumpar alta usa?
Astept un raspuns/o sugestie.
Va multumesc anticipat.
Ce ati cerut in reclamatie?
Sa vi se repare usa, sa vi se inlocuiasca sau sa vi se restituie banii?
Inlocuirea produsului sau restituirea contravalorii.
Nu am primit certificat de garantie si nici nu a fost incheiat proces verbal de montare a usii.

Ares-3, moderator
Discutati cu cei de la firma, incercati sa va intelegeti cu ei sa va inlocuiasca usa si sa si-o ia pe inapoi pe asta.
Nu pot sa apreciez ce sanse ati avea sa fie de acord pentru ca probabil dispozitia ANPC nu le-a convenit - as zice ca mici :)

O varianta ar fi sa va cumparati o alta usa, pentru ca banii pe asta defecta ii veti primi in mod sigur. Cand o veti monta pe cea noua, o duceti pe asta la magazin si vi-i recuperati.

:offtopic:
Timp de 30 de minute dupa ce publicati un mesaj, aveti posibilitatea sa il completati / corectati folosind butonul Editeaza. Evitati, va rog, postarea de mesaje consecutive in interiorul acestui interval. Multumesc.
Va multumesc pt. raspuns
Sper sa va fie de folos...