Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitatea bugetară şi a ... recuperare sume concedii medicale
Discuție deschisă în Contabilitatea bugetară şi a serviciilor externalizate

recuperare sume concedii medicale

In anul 2012 o institutie publica are de recuperat de la Casa de sanatate c/v concedii medicale . S-au depus lunar documentatiile pt recuperarea sumelor . Luna aceasta s-au recuperat o parte din sume. Care sunt pasii pt inregistrarea in contabilitate a sumelor recuperate? La finele anului trecut sumele au fost evidentiate in soldul debitor al contului 4317. Sumele pot fi utilizate anul acesta? Mentionez ca este vorba de o institutie de invatamant preuniversitar.
Incasarea sumelor decontate de casa de sanatate : 5121=4317.
Sigur ii puteti folosi intrucat anul trecut ati platit din veniturile dvs(proprii sau subventie de la primarie)