Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA ref.TVA de plata
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

ref.TVA de plata

Am urmatoarea situatie si va rog sa ma ajutati cu un raspuns: In anul 2008 am cumparat un teren de la primarie la un pret pe care mi l-au stabilit ei . Acum , dupa aproape 5 ani , primaria vine si imi spune ca in urma unui control pe care l-au avut de la finante s-a constatat ca trebuia achitat TVA la cumpararea terenului si imi solicita 2500 euro. De ce??????????????????????????????? Cum este posibil sa imi ceara TVA la un teren cumparat in 2008 dupa 5 ani??? De ce nu mi l-au cerut atunci ?????? Ce pot sa fac???
Sa contestati actul prin care vi se solicita plata TVA.
Trebuie sa va uitati si in contractul de vanzare cumparare la clauze, poate ca este prevazuta vreo clauza care le permite sa va solicite plata TVA