avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 223 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Fuzionarea unui Srl cu o Intreprindere Individuala
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Fuzionarea unui Srl cu o Intreprindere Individuala

Va rog daca stie cineva daca un SRL poate fuziona cu o Intreprindere Individuala si care sunt pasii ce trebuie urmati.
Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: ContSters22713 , utilizator 08:22, 23 Februarie 2013
Nu se poate face fuziune pentru ca sunt doua entitati cu forme de organizare juridica diferita. Inchideti intreprinderea individuala, bunurile care raman trec pe numele persoanei fizice si apoi, daca aceasta e si asociat in firma, se face aport in natura la capitalul social al firmei.
din cate stiu poti fuziona cu PFA SAU INTREPRINDERE FAMILIALA
pappa a scris:

din cate stiu poti fuziona cu PFA SAU INTREPRINDERE FAMILIALA


Legislatia in vigoare care reglementeaza desfăşurarea activităţilor economice de către persoanele fizice autorizate, întreprinderile individuale şi întreprinderile familiale, respectiv OUG nr. 44 / 2008, nu prevede proceduri de fuziune sau divizare intre aceste entitati.
eu stiam ca un I.I. poate fi membru al unui pfa asa am inteles si eu de la contabilul meu posibil sa fi inteles gresit
pappa a scris:

eu stiam ca un I.I. poate fi membru al unui pfa asa am inteles si eu de la contabilul meu posibil sa fi inteles gresit


Si PFA si II au unic titular, nu pot sa fie membru unul al altuia. Fuziunea si divizarea sunt operatiuni specifice doar entitatilor cu personalitate juridica. PFA, II si IF nu au personalitate juridica.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Inregistrare simultana pfa si Îf CPB171 CPB171 Avand în vedere prevederile art. 28, al.(2) din OUG 44/2008, va rog sa-mi confirmati sau nu daca o persoana inregistrata ca PFA cu un anumit cod CAEN, ca ... (vezi toată discuția)
Constatare si sanctionare contraventie i.i. dan_co dan_co Buna ziua. In cazul in care se intocmeste un proces verbal de constatare si sanctionare a contraventiilor constatate cu prilejul executarii unui control la o ... (vezi toată discuția)