Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Fuzionarea unui Srl cu o Intreprindere Individuala
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Fuzionarea unui Srl cu o Intreprindere Individuala

Va rog daca stie cineva daca un SRL poate fuziona cu o Intreprindere Individuala si care sunt pasii ce trebuie urmati.
Va multumesc.
Nu se poate face fuziune pentru ca sunt doua entitati cu forme de organizare juridica diferita. Inchideti intreprinderea individuala, bunurile care raman trec pe numele persoanei fizice si apoi, daca aceasta e si asociat in firma, se face aport in natura la capitalul social al firmei.
din cate stiu poti fuziona cu PFA SAU INTREPRINDERE FAMILIALA
pappa a scris:

din cate stiu poti fuziona cu PFA SAU INTREPRINDERE FAMILIALA

Legislatia in vigoare care reglementeaza desfăşurarea activităţilor economice de către persoanele fizice autorizate, întreprinderile individuale şi întreprinderile familiale, respectiv OUG nr. 44 / 2008, nu prevede proceduri de fuziune sau divizare intre aceste entitati.
eu stiam ca un I.I. poate fi membru al unui pfa asa am inteles si eu de la contabilul meu posibil sa fi inteles gresit
pappa a scris:

eu stiam ca un I.I. poate fi membru al unui pfa asa am inteles si eu de la contabilul meu posibil sa fi inteles gresit

Si PFA si II au unic titular, nu pot sa fie membru unul al altuia. Fuziunea si divizarea sunt operatiuni specifice doar entitatilor cu personalitate juridica. PFA, II si IF nu au personalitate juridica.