avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 481 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Sistem turnus
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Sistem turnus

Buna ziua,


La contractele individuale de munca, in sistem turnus - salariatul lucreaza de exemplu, azi 12 ore, maine este liber si mai intra abia a 3a zi, tot 12 ore - cum specificati la punctul H - Durata muncii?
Este corect daca am trecut in felul urmator:
1. O normă întreagă, durata timpului de lucru fiind de 12 ore/zi urmata de 36 de ore de repaus.
a). Repartizarea programului de lucru se face după cum urmează: ore zi, în intervalul orar 10.00 – 22.00.
b). Programul de lucru se poate modifica în condiţiile regulamentului intern/contractului colectiv de muncă aplicabil.
2. În cazul fracţiunilor de normă, nu se vor efectua ore suplimentare, cu excepţia cazurilor de forţă majoră sau pentru alte lucrări urgente destinate prevenirii producerii unor accidente sau înlăturării consecinţelor acestora.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 16:23, 22 Februarie 2013
O observatie , eu as trece astfel :
- durata timpului de munca fiind de 8 ore/zi , inegal ..... repartizarea facandu-se in ore/zi , program de 12/36 , astfel : .........
@Peruschi, vreau sa va intreb:
Cum faceti cu sambata si duminica? Sunt zile libere sau sunt parte din acest program?

In principiu cred ca este bine cum ati gandit, dar nu stiu cum respectati repausul saptamanal.

In situatii nu foarte obisnuite (ca si situatia dvoastra) eu am trecut:
... ore zi, conform graficului lunar anexat ...
Ultima modificare: Vineri, 22 Februarie 2013
trandafir2, moderator
Este o contradictie felul cum se doreste a se face mentionarea in c.i.m. ... repausul saptamanal se va acorda in celelalte zile in care nu se lucreaza ...
Repausul saptamanal il acord in alte zile decat sambata si duminica, avand in vedere ca obiectul de activitate este hotel-restaurant! Le-am acordat la toti salariatii un spor de 5% pentru lucru in zilele de week-end ...
Singura problema este cum sa trec in contractul individual de munca, astfel incat, sa fie in general acceptat si de catre ITM si sa nu am probleme nici cu salariatii!
Nu vad decat asa:
- ore zi, iar programul ... conform graficului lunar.

Sau varianta sa intrebati la ITM (cu riscurile cunoscute) si sa ne spuneti si noua ce au zis.

Alte discuții în legătură

Program de lucru andreea.ilic andreea.ilic buna. lucrez la o firma care urmeaza sa functioneaze cu puncte de lucru cu program de la 10.00 la 22.00. in fiecare punct de lucru vor lucra cate 3 angajati cu ... (vezi toată discuția)
Regulament intern pentru un restaurant suciugeorgeta suciugeorgeta Va rog sa-mi spuneti cum ar trebui trecut programul de lucru al unui restaurant in Regulamentul intern.....salariatii lucreaza de la 10 la 22 apoi au o zi ... (vezi toată discuția)
Intocmire corecta program de lucru la un magazin crisacs crisacs Am un magazin cu program de functionare dupa cum urmeaza 07.30 - 19.30 de luni pana sambata si 08.00 - 12.00 duminica Am doi vanzatori si nu stiu cum sa fac ... (vezi toată discuția)