Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Program de lucru in weekend
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Program de lucru in weekend

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu urmatoare speta: Punct de lucru cu 3 salariati pensionari.Doi lucreaza 2 zile da,doua pauza si doua zile repaus saptamanal(sambata si duminica),8 ore/zi;al treilea salariat lucreaza doar sambata si duminica 8 ore/zi.Salariatul care lucreaza sambata si duminica trebuie sa primeasca un alt spor in afara de cel de weekend?Pentru ca fiecare dintre ei lucreaza doar 2 zile,respectiv 3 zile/saptamana e clar ca in pontaj nu depasesc 80 ore/luna.Cate ore trec in contractul de munca si ce salariu tarifar?Cum ii platesc? la netul care rezulta din brut sau la numarul de ore conform pontaj?

Va multumesc!
popescupatricia, utilizator
Durata timpului de munca 16 ore/sapt, repartizarea timpului de munca facandu-se astfel: sambata si duminica 8 ore/zi ,pentru salariatul care lucreaza numai in week-end. Salariul fiind in jurul valorii de 400 lei brut lunar.

Durata timpului de munca 8 ore/zi, inegal ; repartizarea timpului de munca facandu-se astfel: ......... (mentionati programul efectiv de munca al acestora) , pentru ceilalti salariati. Salariul fiind de minim 1050 lei brut lunar.
Va multumesc frumos!