Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Invoirea
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Invoirea

Am folosit ca o alternativa la concediu fara plata (cand nu m-as fi incadrat in termen sa transmit suspendarea) invoirea..... Astfel, salariatul a facut o cerere de invoire (fara plata) pentru o zi/2. E in regula asa sau e un pic "trasa de par" masura? Spun asta pt ca am citit la un moment dat ca nu exista invoit neplatit.....

De asemenea, am mai avut situatii in care angajatii au solicitat invoirea timp de 6 ore/zi din programul normal de lucru de 8 ore/zi pe o perioada de cateva luni. Cele 6 ore de invoire nu erau remunerate. Am fost la control si nu mi s-a spus ca ar fi incorect, dar asta nu inseamna neaparat ca e corect. Nu am abuzat de aceasta masura, intrucat daca se dorea prelungirea pe o perioada mai indelungata, am sugerat modificarea de norma si salar aferent normei lucrate.
Am inteles va multumesc frumos!!