Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... legea 210/1999 a concediului paternal
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

legea 210/1999 a concediului paternal

Am rugamintea sa ma luminati si pe mine.
Sunt cadru M.A.I. Doresc sa stiu cum se aplica aceasta lege in cazul in care am obtinut si un certificat prin care se atesta absolvirea unui curs de puericultura.
La cate zile de permisie am dreptul conform acestei legi?
Multumesc anticipat
Aveti dreptul la 15 zile libere. Depuneti o cerere la care anexati acel certificat de atestare a absolvirii cursului de puericultura la serviciul personal. In cerere invocati prevederile legii.
Aveti dreptul in total la 15 zile lucratoare .... Legea nr.210/1999 prevede :

art.1 (2) Tatal copilului nou-nascut are dreptul la un concediu paternal de 5 zile lucratoare, in conditiile prevazute de prezenta lege.

at. 4
(1) In cazul in care tatal copilului nou-nascut a obtinut atestatul de absolvire a cursului de puericultura, durata concediului paternal, acordat in conditiile art. 2, se majoreaza cu 10 zile lucratoare.

Concediul paternal se acorda la cerere, in primele 8 saptamani de la nasterea copilului, justificat cu certificatul de nastere al acestuia, din care rezulta calitatea de tata a petitionarului.
Indemnizatia pentru concediul paternal se plateste din fondul de salarii al unitatii si este egala cu salariul corespunzator perioadei respective.