Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... taxa auto
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

taxa auto

am achizitionat recent o masina care a fost in leasing cu nr gen B121324..masina a fost cumparata in 2006 si inmatriculata cu numere definitive dupa 2007.proprietarul mia spus ca taxa a fost platita insa la autoritatea competenta miau spus ca nu figureaza dar ar putea sa fie o eroare de la ei si sa le duc chitanta...proprietarul mia spus ca o cauta si imi va inmana chitanta.este posibil ca taxa sa nu fi fost platita atunci?
Daca proprietarul nu gaseste chitanta, sa mearga si la Serviciul Inmatriculari sa ceara o copie de la dosarul auto. Daca a fost leasing, taxa de poluare putea fii platita de firma de leasing( stiu ca exista ceva legat de firmele de leasing). Probabil ca ar trebui sa cautati la Administratia Financiara, nu pe numele vanzatorului, ci pe numele firmei de leasing.

Daca nu platea, nu putea sa o inmatriculeze masina.