Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... inregistrare copil nou nascut
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

inregistrare copil nou nascut

doresc sa stiu conform legislatiei care este procedura in urmatorul caz: de origine romanca casatorita cu un cetatean strain de 5 ani, casatorie inregistrata in tara de origine a sotului. Am revenit in tara , "despartita" de sot dar nu si legal (in acte suntem inca casatoriti). Doresc sa fac un copil cu un alt barbat. si vreau sa stiu la inregistrarea copilului dupa nastere daca pot declara copilul doar pe numele meu sau copilul este inregistrat si pe numele sotului? sau care e procedura de a inregistra copilul pe numele meu si al tatului biologic in situatia data. Multumesc anticipat
daca nu vreti complicatii, divortati si abia apoi concepeti un copil.
Legal, copilul nascut sau conceput in casatorie are ca tata pe sotul mamei sale.
V-ar astepta dupa ce nasteti un proces de tagada.. costuri etc.