Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire

Buna ziua,
bunicul fiului meu, decedand, a lasat o suma de bani pe care familia a impartit-o la 4, cate o parte la fiecare din cei 3 copii+ 1 parte bunicii, unul dintre cei 3 copii fiind tatal fiului meu de care am divortat in urma cu 22 de ani. Intrebarea ar fi urmatoarea: fiului meu i se cuvine de drept o cota parte din suma respectiva? La modul general, ce drepturi are fiul meu asupra bunurilor bunicilor ei?
Multumesc anticipat.
Niciun drept daca tatal lui traieste.
Daca nu traieste, ia suma ce i s-ar cuveni tatalui.
gi-jane2, moderator